Главне карике у ланцу команде одбране тима са Сан Сира су капитен Алесио Ромањоли и голман Ђанлуиђи Донарума, које је у Милану промовисао Синиша Михајловић.
Легендарни фудбалер, некадашњи члан Црвене звезде из шампионске генерације 1991. године, током 2015. је седео на клупи Милана као шеф стручног штаба и тада је повукао потезе који су и данас кључи за италијански клуб.
Није се Миха дуго задржао у Милану, свега једну сезону, али је сасвим јасно да је његов утицај на потоњи живот миланског тима евидентан и даље.
Михајловић је 2015. године одлучио да из касе клуба „одвоји“ 25 милиона евра како би из Роме довео Ромањолија, тадашњег младог репрезентативца Италије, 20-годишњака који је најављивао велику каријеру.
Момак који је поникао у млађим категоријама Роме је у клубу из престонице одиграо свега 13 утакмица, провео је сезону у Сампдорији, бившем Михајловићевом тиму, наступио на 30 мечева и доказао да је спреман за главну сцену.
„Ромањоли ме подсећа на Алесандра Несту, можда је чак и бољи у техничком смислу“, говорио је Михајловић.
Mihajlovic and Romagnoli, Romagnoli has took part of today training session pic.twitter.com/LRVS519QTZ
— Milanista Dude (@IgnatiusChrist5) August 12, 2015
Потписао је петогодишњи уговор, а добио је и капитенску траку славног клуба, те постао стандардан репрезентативац Италије.
„Мислим да Ромањоли никада не би дошао у Милан да није било мене. Нико није хтео да потроши 25 милиона евра, што је била сума коју је тражила Рома. Убедио сам управу да то уради, говорили су да је прескуп, а ја сам рекао да ћу лично да платим разлику уколико га клуб после прода за мање од 25 милиона. Уз то, рекао сам да ћемо поделити разлику у новцу ако га продају за више. Управа је то прихватила, председник Силвио Берлускони, а мислим да је тада Челси понудио и дупло већи новац“, истакао је Михајловић.
Синиша је имао визију у вези са левоногим дефанзивцем, али је прича у вези са голманом Донарумом још специфичнија.
Српски тренер је тада момку од непуних 17 година доделио улогу првог чувара мреже, што у старту није наишло на добре реакције, али је веома брзо Донарума постао један од најбољих и најскупљих голмана света, а данас је незаменљив на голу Милана.
„Било је сумњи, али сам ја поносан на то што сам му омогућио да дебитује. Ја не пуштам млађе зато што нема ко да игра, као што други раде, ја гледам да ли је неко спреман. Милан јесте био у проблему тада, али сам ја веровао у Донаруму. И своје идеје. После пораза од 4:0 рекао сам себи да ћу умрети са својим идејама, чак и по цену отказа. Онда су почели да стижу резултати. Берлускони је имао захтев, тражио је да брани Дијего Лопес. Рекао сам му да има две опције, да ме смени и да стави Лопеса на гол или да ме задржи и види како Донарума брани. Задржао ме је, срећом“, говорио је Михајловић.
Today 3 years ago, Donnarumma saved Belotti’s last minute penalty, securing 3 points vs Torino.
— Grego 🇧🇪 (@Grego_1899) August 21, 2019
That smile from Mihajlovic says it all. pic.twitter.com/13On00Gvzb
Шест година касније, Ромањоли и Донарума су стандардни у тиму Милана и једноставно је немогуће замислити ту екипу без њих двојице – само зато што је Михајловић веровао у њих.
Они ће у четвртак од 21.00 покушати да спрече Црвену звезду да настави своју европску одисеју, у реванш утакмици шеснаестине финала Лиге Европе.
Истовремено, бориће се за себе и оправдавање свог имена и репутације. Донарума је у Београду двапут капитулирао, једном је пенал био неухватљив, други пут је Милан Павков изнанадио све на свету, па и сјајног чувара меже, док је пред Ромањолијем дужност да се искупи за грешке против Звезде и Интера, да одбрани траку, клуб и славну историју централних дефанзиваца који су били лидери миланског клуба.
► Катаи у авиону – Станковић саопштио списак путника за реванш са Миланом