Има и земаља које олакшавају епидемиолошке мере па су се за делимично попуштање, углавном по регијама, одлучиле Грчка, Холандија, Данска, Италија и Хрватска.
Француска, Чешка, Шпанија и Португалија уводе нове, строже мере и нова затварања.
Строге мере остају на снази у Немачкој и Ирској, док је Шведска пре неколико дана пооштрила мере, али то и даље нису драстичне мере као у делу Европе, преноси Танјуг писање Индекса.
Француска делимично затвара овог викенда делове који су погођени новим жариштима, што ће осетити Ница и обале на југу и северу око Денкерка.
Са повећањем бројки суочава се и Немачка, а тамо су на снази оштре мере, па су тако затворене све трговине изузев прехрамбених, као и школе, ресторани, кафићи и барови, фризерски салони, тржни центри...
Чешка је премашила бројку од 20.000 мртвих, болнички систем је преоптерећен, а парламент у петак није одобрио владин предлог о продужењу ванредног стања у марту, али је мањинска влада Андреја Бабиша одмах прогласила ново ванредно стање које ступа на снагу у недељу на 30 дана.
Шпанија је задржала полицијски час у свим деловима земље најкасније до маја, а људима је једино дозвољено да изађу напоље због посла, образовања и куповине лекова, односно у случајевима када треба пружити помоћ старијима и деци.
У Белгији је продужен локдаун до 1. априла, док су нове рестриктивне мере недавно уведене у Португалији.
Прочитајте још: