За многе људе рад од куће еквивалентан је раду у кревету. Уместо устајања из кревета, облачења и одласка на посао, довољно је да одемо до купатила, умијемо се, узмемо лаптоп и вратимо се под топло ћебе.
Према новијим анкетама, изненађујуће велики број младих људи је током пандемије свој посао обављао управо у кревету, што са собом вуче здравствене проблеме.
Чак и ако их сада не приметите, нежељени ефекти оваквог начина рада могу да буду трајни и да се јаве касније у животу, преноси портал Дневна доза лепог.
Ергономска ноћна мора
Стручњаци кажу да, без обзира на то да ли имате могућност да избегнете рад у кревету или не, то свакако није добро за ваше тело јер је веома важно да мењате положај. Врат, леђа и бокови оптерећени су када сте на меканој површини.
Већа је вероватноћа да ће млади људи постати жртве ових навика јер их можда неће одмах осетити. У зависности од тога какав начин живота сте водили – зависи и колика ће штета бити када остарите.
Те болести могу да укључују само главобоље, а могу се проширити и на трајну укоченост у леђима, артритис, болове у костима, лигаментима и мишићима на врату.
Све је боље од тога да наставите са лошим навикама! Зато, кад год можете – зауставите се!
Када годину дана радите из кревета, не уништавате само своје тело. То негативно утиче на вашу продуктивност и навике спавања.
„Ми обично препоручујемо да кревет користите за три ствари – спавање, секс и када сте болесни. И то је то“, рекла је за Рејчел Салас, неуролог и стручњак за спавање са Универзитета Џон Хопкинс у Мериленду.
„Што више гледате ТВ у кревету, играте видео-игре а мање спавате, ваш мозак учи да је у реду да радите било коју активност у кревету“, додаје она.
Хигијена спавања
Хигијена спавања је у суштини најбоља пракса која се односи на боравак у кревету. На пример, ношење пиџаме ноћу је добра хигијена спавања јер говори телу да је време да се искључи.
С друге стране, коришћење телефона или слање мејлова у кревету је лоша хигијена спавања.
Дакле ако у кревет ставите рачунар, телефон, „Зум“, „Слак“ и све што вас подстиче на то да екран држите укључени,м ваш мозак и тело престају да повезују кревет са одмором.
И то је разлог зашто нас је пандемија довела до „коронасомније“, додаје Саласова алудирајући на глобални скок проблема са несаницом и поремећаје спавања.
Прочитајте и: