„Некада меродавна правна институција претвара се у политички инструмент. Његов декрет о привременим мерама у случају Наваљни отворено је мешање у наше унутрашње ствари“, истакао је Грушко на заседању Одбора за међународне послове Савета Федерације Русије.
Он је додао да се „множе међудржавне тужбе против Русије, што може довести до пресуда неспојивих са нашим уставом“.
„Суд очигледно злоупотребљава сумњиву доктрину ефикасне контроле, који његове пресуде чини не само неправедним, већ и намерно неизвршивим“, нагласио је Грушко.
Европски суд за људска права у Стразбуру је 16. фебруара 2021. године затражио од Русије да хитно ослободи руског блогера Алексеја Наваљног, у складу са чланом 39 Правилника суда. Како се наводи у саопштењу, „мера ступа на снагу одмах“. Министар правде Русије Константин Чујченко изјавио је да је захтев Европског суда неизводљив, јер за то не постоји правни основ.
Подсетимо, Симоновски суд у Москви донео је одлуку да се Наваљном укине условна казна у случају „Ив Роше“ и замени казном од 3,5 године затвора. Убрзо након тога, водеће западне земље, укључујући Сједињене Америчке Државе, Немачку, Француску и Велику Британију, апеловале су на руске власти да ослободе опозиционара.