„Одлука ЕУ и САД је класично извртање чињеница, подметање 'доказа' у неистражену ситуацију с циљем потврђивања своје „једине верзије“ онога што се догодило“, рекао је он.
Косачов сматра да се „кривци“ не утврђују, него се произвољно именују без икаквог уважавања принципа претпоставке невиности.
„Да је ЕУ заиста била заинтересована за утврђивање истине, што је немогуће без потпуне истраге у Русији. она би уложила напоре усмерене не према нашој земљи, него према својим чланицама – Немачкој, Француској и Шведској, тако што би их обавезала да осигурану транспарентност базе доказа. То се није десило. Сходно томе, за ЕУ актуелна ситуација није важна сама по себи, већ само као изговор за блаћење руског руководства“, истиче Косачов.
Он је истакао да је то недопустив начин у међународним односима, који ће без сумње наићи на одговор руске стране.
Заменик председника Комитета за међународне послове Савета федерације Русије Владимир Џабаров сматра да санкције ЕУ због Алексеја Наваљног требало би да повуку за собом реципрочне мере, и то да утичу на сваку од земаља ЕУ које су увеле санкције против руских држављана.
„Одлука је, наравно, на руководству земље, али сам сигуран да те санкције треба да проузрокују реципрочне мере. Притом, у свакој од земаља ЕУ постоји повод да се пронађу они који су одговорни за те санкције“, рекао је Џабаров Спутњику.
Шеф Комитета за међународне послове Државне думе Русије Леонид Слуцки верује да нове санкције ЕУ против Русије неће донети никакав резултат, „чега су европски политичари добро свесни“.
„Упркос томе, они поново наносе још један ударац сарадњи Русије са ЕУ из измишљених разлога“, рекао је Слуцки.
Према његовим речима, Русија ће сигурно „сразмерно одговорити на све санкционе нападе“.
Слуцки је нагласио да је одлука о санкцијама против шефова безбедносних структура апсолутно незаконито и бескорисно.
„То је још један корак у низу провокација Запада, повезаних са 'берлинским пацијентом' у циљу даљег оцрњивања Русије и стварања одговарајуће позадине за политику обуздавања“, додао је он.
Подсетимо, Европска унија у уторак је први пут увела санкције у оквиру новог глобалног режима за кршење људских права против четворице руских држављана због хапшења Алексеја Наваљног.
На санкционом списку налазе се председник Истражног комитета Руске Федерације Александар Бастрикин, директор Руске гарде Виктор Золотов, генерални тужилац Русије Игор Краснов и шеф Федералне казнене службе Александар Калашњиков.
Представница америчке администрације је нешто касније саопштила да и САД уводе санкције против седам чиновника руске владе због ситуације са Алексејем Наваљним.
Раније је Симоновски окружни суд у Москви пресудио да се руском блогеру Алексеју Наваљном условна казна замени казном затвора у трајању од три и по године у случају „Ив Роше“ за крађу преко 30 милиона рубаља.