„Сазнали смо из медијских саопштења да су Аустрија и Чешка након Мађарске и Сан Марина започеле директне преговоре са Русијом о вакцини 'Спутњик Ве'. Уколико те земље сматрају да могу да купе тај препарат заобилазећи канале Европске уније, сматрам да исто можемо да урадимо и ми“, нагласио је он.
С тим у вези, Барато је скренуо пажњу на чињеницу да државе-чланице ЕУ имају могућност закључивања уговора са компанијама-произвођачима које нису стратешки партнери ЕУ по овом питању, као и да то не негира ни сама Европска комисија.
„Здравље грађана у сваком случају има приоритет над европским правилима. Русија је пре годину дана пружила озбиљну помоћ Италији када нам је у ванредној ситуацији послала у Ломбардију своје лекаре и војску ради борбе против невидљивог и опасног непријатеља – вируса корона. Наравно, нисмо заборавили ту бесплатну помоћ“, рекао је он.
Истовремено, Барато је подсетио да је у априлу прошле године поменуто италијанско културно удружење дало предлог да се подигну спомен-обележја у част руских војних специјалоста који су Италијанима пружили помоћ у борби против ковида 19. Према његовим речима, две такве плоче би требало да буду отворене у северној италијанској провинцији Бреши.
„Било би веома добро када бисмо у мају могли да постанемо сведоци почетка кампање за вакцинацију наших сугађана уз помоћ 'Спутњика Ве'“, нагласио је он.
Вакцина „Спутњик Ве“ коју производи Научно-истраживачки институт „Гамалеја“ у сарадњи са Руским фондом за директне инвестиције добила је 11. августа потврду о регистрацији од Министарства здравља Русије, поставши тако прва регистрована вакцина против вируса корона на свету.
Прочитајте још: