Главна тема састанка био је наставак дијалога измеду Београда и Приштине.
Лајчак је данас после подне стигао у Београд, након што је претходна три дана боравио у Приштини, где је разговарао са лидерима политичких партија и актуелним руководством привремених институција у Приштини.
Председник Вучић је рекао да је разговор био добар и садржајан. Изнео је најважније ставове о којима је разговарано:
- Србија је посвећена дијалогу са Приштином и спремна је за наставак дијалога у сваком тренутку када буде позвана у Брисел.
- Србија подржава активности и напоре и намере Мирослава Лајчака да политиком компромиса дођемо до решења које би значило незадовољство или делимично задовољство за обе стране, без ултиматума.
- Србија у доброј вери учествује у разговорима у жељи да постоји разумевање и за њене националне интересе, а не само националне интересе Албанаца. Компромис значи никоме све, а сваком довољно. Уверен сам да без обзира на изјаве из Приоштине, да је наша обавеза да будемо одговорни и посвећени, јер неће бити напретка у ЕУ интеграцијама уколико не будемо направили озбиљне помаке.
- Србија не поставља никакве рокове за долазак до некаквог компромисног договора, јер је много важније направити договор и да њиме буду задовољне обе стране, него да се исхитреним решењима дође до катастрофе.
- Србија ће инсистирати на потпуном провођењу потписаних споразума у Бриселу, што значи и Заједница српских општина и све оно што је морало да буде испуњено још од 2013. године. Србија је у потпуности испунила све своје обавезе.
Мирослав Лајчак рекао је да Европска уније није спремна да се одржава статус кво на Косову и Метохији. Додао је да је дијалог кључан за обе стране.
„Србија је много напредовала на путу евроинтеграција, и дијалог то може још више да убрза. И у Приштини сам послао исту поруку коју ћу и овде. Државе чланице очекују разговоре о свеобухватној нормализацији односа између Београда и Приштине. Као друго, државе чланице ЕУ очекују да две стране имплементирају све што је договорено у протеклих 10 година. ЕУ је спремна да доведе процес дијалога Беогада и Приштине до успешног окончања и то онолико брзо колико су две стране за то спремне“, казао је Лајчак.
Он је рекао да је у плану и долазак америчког преговарача Метјуа Палмера, и да са Вашингтоном деле исти циљ, а то је приближавање целог региона ЕУ.
„Ако је компромисно решење признавање Косова, у чему је компромис. Ако вам кажу „'Границе су овакве какве смо их ми поставили, а при томе хоћемо међусобно признање“', ја ту не видим ни жељу ни вољу за компромисом“, казао је председник Србије Александар Вучић.
Вучић је рекао да свакога дана слуша разне приче из Приштине.
„Ако неко мисли да постоји чекић којим ће ударити Србију у главу и рећи „Ви сад морате да признате Косово“, морају да знају да се то неће догодити“, рекао је Вучић.
„Они су стално говорили „међусобно признање“, што је америчка идеја, коју сам добио и у честитки америчког председника и њу албански представници понављају као папагаји. Десет пута сам их прекинуо у Бриселу због папагајског понављања те синтагме“, рекао је Вучић.
„Постоје велика очекивања Приштине од нове америчке администрације. Албанци мисле да могу да не направе нити један компромис, да ће Срби да им дају све што желе, јер то морају под притиском. То се неће догодити“, нагласио је Вучић.
Истовремено Вучић је констатовао да је Лајчак у вечерашњем обраћању „случајно“ рекао Косово и Србија, јер је требало да каже Беогард и Приштина.
„Али, добро, на то смо у ЕУ већ навикнути, они највећим делом говоре Косово и Србија, иако се ради де факто о Београду и Приштини. Ми ћемо да наставимо да разговарамо и спремни смо на компромисе. Нити бирамо њихово руководство, нити политику, важно је да решавамо наше односе, да они буду добри, да сви живимо добро и једни са другима и једни поред других. Ако они неће, шта ћемо“, констатовао је Вучић.
Албанци нису спремни за компромис, али јесу спремни за разговор и за дијалог и то је добра вест и велики посао који је Лајчак урадио, рекао је председник Србије
Он је додао да је наставак дијалога могућ у априлу или мају, у зависности од ситуације у Приштини и избора привремених органа.
Прочитајте још: