У протеклих неколико година у Сједињеним Америчким Државама постао је тренд да кошаркаш „прода“ минималан контакт, уз то мало исценира да је он (контакт) био јачи него што јесте и судије у 90 одсто случајева то санкционишу личном грешком.
НБА је такав шампионат где су звезда заштићене до максимума, те су они као веома паметне индивидуе то искористили и злоупотребили.
Средином прошле деценије било је неподношљиво гледати како Џејмс Харден добија фаулове приликом шута за три поена. Постао је мастер за изнуђивање непостојећих личних грешака и НБА лига морала је нешто да предузме.
Годину или две године после арбитри су, схвативши да кошаркаши са јасном намером „продају“ контакте који генерално нису фаули, решили овај проблем тако што би досудили личну грешку дефанзивцу, али нападача не би наградили слободним бацањима већ би досудили обичан фаул – жаргонски речено „на земљи“.
Ни то није идеално решење, али ако већ постоји минималан контакт и ако су судије процениле да је фаул, непотребно је давати и три слободна бацања јер је онда немогуће играти одбрану.
Такав систем је и данас у најјачој кошаркашкој лиги на свету, али ове такмичарске године поново је дошло до изражаја лукавство играча.
Претходних недеља били смо сведоци многих непостојећих фаула – највише у режији плејмејкера Атланте Хокс Треја Јанга.
Омалени кошаркаш почео је да се, буквално речено, баца у дефанзивце. Тачније, Јанг би узео лопту, ушао у рекет, застао и када би видео дефанзивца на леђима иницирао би контакт.
Некада то јесте фаул јер се одбрамбени играч не заустави на време и не дозволи нападачу да има довољно простора за шут, али у великом броју случајева кошаркаш са лоптом је тај који тражи контакт.
Уосталом то се није свидело ни Лојд Пирсу – доскорашњем тренеру Атланте Хокс који је добио отказ. Током разговора на нивоу лиге, Пирс је са још неколико саговорника говорио о начину на који одређени играчи изнуђују фаулове и, понекад, маме судије да их свирају.
Више извора потврдило је да је Пирс рекао како 'мрзи' шутеве које Јанг повремено прави и фаулове које може да извуче на њима. Резултат свега је отказ тренеру Атланте.
Поента НБА лиге је управо у заштити нападача, играч са лоптом је у великој предности од старта, али мора да постоји нека граница јер кошарка онда постаје негледљива.
Последњи у низу који је добио фаул, а да је лактом ударио у лице противника, је Стеф Кари. Плејемејкер Голден Стејта иницирао је контакт и лактом је ударио Дениса Шрудера.
Све је више навијача крајих малих екрана којима се гади таква кошарка и одвраћа их од гледања.
НБА ће морати да обрати пажњу на овакве ствари јер им није у интересу да људи због одлука арбитара гасе телевизор или пребацују на други канал.
► Јокићев 50. трипл-дабл за место у историји НБА, прегажен је и Милвоки /видео/
► Америка и даље не жели да призна колики је мајстор Никола Јокић
► Богдановић се вратио после два месеца и Атланта је то осетила /видео/