У поруци коју је које је на након опела епископу Атанасију испред Саборног храма у Требињу прочитао митрополит дабробосански Хризостом, каже се да је, имајући увек у срцу Христа васкрслог, владика Атанасије чинио да они свети оци и учитељи Цркве из апостолског и потоњих времена о којима је предавао, буду не некакви научни или литерарни, чак ни богословски узори, „него да буду део наших живота, да уз њега буду са нама, не само на предавањима него готово увек“.
„Не могу да изоставим једну капиталну чињеницу којом Српска црква, српска култура, српски народ треба да се поносе: владика Атанасије је уз поменуте свете: Јустина и Николаја, најплоднији и вероватно у свету најпризнатији и најпознатији српски богословски и научни писац. Ових дана и дугом времену које предстоји његово дело ће, као и дела светог Јустина и светог Николаја, бити тумачено, проучавано, умножавано, али што је најважније његово дело и његове молитве за нас пред престолом Оца Небеског, приводиће Србе Цркви Христовој у вековима док нас буде, а биће нас док следећи владику Атанасија следимо Светог Саву, Светог Лазара косовско-метохијског и све свете из рода нашега“, поручио је патријарх Порфирије.
Испред Саборног храма Светог преображења у Требињу служене су литургија и опело, након чега је поворка кренула ка манастиру Тврдош где је Атанасије сахрањен.
Сахрани епископу Атанасију присуствовала је и председница Републике Српске Жељка Цвијановић, председник Владе Црне Горе Здравко Кривокапић с министрима, принц Филип Карађорђевић са породицом, црквени великодостојници и бројни верници из Херцеговине и региона, преноси РТРС.
У Херцеговини је поводом упокојења владике Атанасија проглашена дводневна жалост.
Атанасије (Јефтић) био је до пензионисања крајем 1990-их година владика захумско-херцеговачки и приморски, преноси Танјуг.
Прочитајте још: