00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
МОЈ ПОГЛЕД НА РУСИЈУ
21:30
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
16:00
30 мин
СВЕТ СА СПУТЊИКОМ
Одбројавање пред најважније изборе на свету – шта ће бити дан после
20:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Грци на ивици нерава: Сукоби, нереди, анархија - земља под жестоким тензијама

© REUTERS / Alkis KonstantinidisДемонстрација против полицијског сузбијања скупова у Атини у Грчкој
Демонстрација против полицијског сузбијања скупова у Атини у Грчкој - Sputnik Србија, 1920, 10.03.2021
Пратите нас
Миран протест у Атини у уторак увече, инициран снимком који наводно приказује како полицајци туку неименованог мушкарца у округу Неа Смирна, прерастао је у насиље и сукобе са полицијом. Грци су на ивици нерава због пандемије и строгих мера, а земља је оптерећена политичким и социјалним тензијама, оцењују саговорници Спутњика.

 

Најмање тројица полицајаца су повређена, један од њих тешко, током сукоба који су избили када је око 5.000 људи изашло на улице иначе мирне атинске општине Неа Смирне. Новинарка Јасмина Павловић Стаменић, дописник „Политике“ из Атине за Спутњик објашњава шта се заправо десило и узроковало излазак демонстраната на улице.

Грци на ивици нерава

„Полиција, која има овлашћења да контролише грађане јер сви имамо ограничено кретање, у недељу је пришла неком пару који је седео на клупи и из неког разлога хтела да им наплати казну, иако су они у телефону имали уредне податке да су се пријавили и да им је одобрен излазак. У то се умешао неки младић који је ту био присутан и полиција је кренула на њега, оборила га је на земљу и почела да га удара. Шта се ту тачно десило и да ли је он пружао отпор ми не знамо, то смо видели на снимцима на којима је изгледало да га полиција туче, а да он виче: „Боли ме, боли ме“. Након тог догађаја почели су протести грађана тог насеља, који сматрају да је полиција применила непотребно велику силу. Тешко је бити реалан и направити праву равнотежу, јер је чињеница да су услед пандемије и локдауна сви на крају нерава, и полиција и грађани“, каже наша саговорница.

Она напомиње да у Грчкој постоји једна чудна ствар, а то је стално присутан велики отпор према полицији.

„Нећу да их браним, али полиција је увек „највећи кривац“ и то се десило и овог пута, а све то потиче из времена хунте и великих репресивних мера. Међутим, мирне демонстрације које су у уторак кренуле, као и у бројним ситуацијама до сада, прерасле су у нереде јер се умешало 600 или 700 „капуљаша“, како их овде називају, који су почели полицију да засипају каменицама. Ја говорим на основу онога што сам видела на снимцима јер се телевизија директно укључивала. То је био буквално „рат каменицама“, они су напали полицијску станицу, напали су патролу која на моторима кружи по општини и буквално их обарали са мотора, док је у околини цео град горео“, појашњава Јасмина Павловић Стаменић.

„Капуљаши“ и полиција у „рату“ каменицама

„Капуљаши“ су, напомиње наша саговорница, уништавали аутомобиле, палили јелке и контејнере, а на полицајце су бацали „молотовљеве коктеле“, ударали их бејзбол палицама и металним шипкама, шутирали их и газили.

„То је било стварно страшно, а на крају је пет полицајаца у тешком стању одведено у болницу“, прича новинарка и напомиње да већ годинама у демонстрације у Грчкој стално упадају групе такозваних „капуљаша“.

„То су људи који апсолутно организовано раде, јер је полиција касније у току вечери пронашла складиште са више од десет или петнаест флаша са бензином. Чудно је да кроз све ове године и владе које су се смењивале, нико до краја није имао снаге да стане на реп тим анархистичким групама, јер сасвим је сигурно да то није група незадовољних младића који су изашли на улицу, већ је реч о организованој акцији. То смо видели више пута у протеклих десет година, како је уништаван центар Атине и како разбијају продавнице“, истиче саговорница Спутњика.

Трвења између политичких партија

И директор грчког „Спутњика“, Вангелис Котрозос каже да је протест грађана незадовољних насиљем и репересијом од стране полиције покренут након видео снимка који је кружио друштвеним мрежама, а на коме се видео инцидент са младићем којег туче полиција.

„Нема сумње да је међу грађанима који су кренули у миран протест било људи који су намеравали да изазову инциденте. Дакле, до немира није дошло случајно, а на друштвеним мрежама има објава да су се хулигани који припадају одређеним групама удружили како би изазвали нереде. Има различитих извештаја о догађајима у уторак вече и иако не можемо тврдити да су сви истинити, наводи се да је у питању ипак било оркестрирање нереда. Међутим, ове тензије су такође испровоцирале и политичку реакцију, са опозиционим партијама које су упутиле оштре критике на рачун владе „Нове демократије“. Влада је, са друге стране, одговорила опозицији да својим ставовима „доливају“ уље на ватру и продубљују поделе између полиције и грађана“, наводи Котрозос.

Тензије, како истиче, постоје на два нивоа – политичком, у смислу подела између политичких партија, односно опозиције и власти, и на друштвеном нивоу.

„Ми смо у петом месецу локдауна и друштво је под великим притиском. Инциденти попут овог са тешко повређеним полицајцем сасвим сигурно не помажу и ствари врло лако могу ескалирати. Уколико се тензије некако не смање, плашим се да бисмо могли бити сведоци сличних догађаја и у наредним данима“, указује Вангелис Котрозос.

Тешке мере – слаби резултати

Јасмина Павловић Стаменић каже да иако су грађани нервозни, у суштини у јавним манифестацијама мирно подносе тешке мере које се спроводе како би се пандемија држала под контролом. Према њеним речима у Грчкој не раде школе, а угоститељски објекти не раде од 26. октобра прошле године, а полицијски час траје пуних пет месеци.

„Излази се ограничено, помоћу система СМС порука. Не раде продавнице и не можемо да купимо елементарне ствари, осим ако је у питању прехрана. Мере су пре извесног времена пооштрене па се можемо кретати не даље од два километра од куће, што значи да не можемо ићи у набавку у другу општину. Мере су пооштрене из потребе да се изађе на крај са короном, али испоставило се да број оболелих, и поред мера, нагло расте. Јуче је било 3200 новооболелих што је за Грчку стравично велики број јер њихов здравствени систем то не може да поднесе, а у болницама је попуњено више од 95 посто капацитета. Данас се прича о томе да ће мере сасвим сигурно бити продужене до краја месеца, а све чешће је присутно питање - чему све ово, када све те мере у којима ми живимо пет месеци практично нису дале велике резултате“, закључује наша саговорница.

Грчки омбудсман који ради на случају наводног пребијања младића од стране полиције рекао је да су притужбе на полицијско насиље у порасту, јер људи постају све више фрустрирани због ограничења кретања.

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала