У нацрту резолуције Савета безбедности, у који је јуче агенција имала увид, позива се да војска буде крајње уздржана, најоштрије се осуђује употреба насиља над мирним демонстрантима и наглашава да се пажљиво прати ситуација уз спремност да се размотре могуће даље мере.
Ројтерс наводи да је Савет безбедности такође изразио дубоку забринутост због кршења људских права и основних слобода, укључујући ограничења за медицинско особље, цивилно друштво, медијске раднике, и да позива на хитно пуштање свих притворених.
Дипломате у УН су потврдиле агенцији да су на британски нацрт резолуције Кина, Русија, Индија и Вијетнам предложиле амандмане који укључују уклањање помињање пуча и претњу да се размотре даље мере, а такве изјаве овог петнаесточланог тела договарају се консензусом.
Ројтерс преноси да су му дипломате саопштиле да због настојања да се сачува јединство СБ у вези са ситуацијом у Мјанмару вероватно се неће ускоро разматрати санкције, јер би се таквим мерама вероватно успротивиле Кина и Русија, које заједно са САД, Француском и Британијом имају право вета, пренео је Танјуг.
Савет безбедности издао је саопштење поводом ситуације у Мјанмару прошлог месеца, изразио забринутост због ванредног стања које је увела мјанмарска војска и позвао на пуштање свих приведених, али је заустављена осуда пуча због противљења Русије и Кине, наводи агенција.
Мјанмар је у кризи откако је војска свргла владу Аунг Сан Су Ћи у државном удару 1. фебруара, притворила њу као и друге званичнике њене странке Националне лиге за демократију и преузела власт у земљи тврдећи да су новембарски избори у земљи били нерегуларни.
Прочитајте још: