У граду Капонаго, удаљеном 40 километара од Милана, налази се фармацеутска фабрика која ће прва у Европи производити руску вакцину, саопштава дописница „Звезде“ Диана Сирази.
У Италији сматрају да је потписивање споразума са Руским фондом за директне инвестиције (РФПИ) – срећа.
„Пре два месеца смо почели преговоре и, коначно, постигли смо спрозум. Веома се радујемо што имамо све могућности за производњу велике количине вакцина“, рекао је председник фармацеутске компаније „Аидене Фарм и биотек“ Антонио Франческо Ди Наро.
Према прогнозама италијанско-руске привредне коморе, до краја године у Италији се може произвести око 10 милиона доза руске вакцине. Преостаје још да се донесе одлука када ће се испоручити прва партија „Спутњика Ве“ (Sputnik V), јер тек након тога ће покренути производњу. Обећавају да ће се то десити до јула.
Према речима дописнице „Звезде“, руску вакцину чекају четири фазе производње од пречишћавања до филтрације. Последња фаза је фаза контроле квалитета готове вакцине.
У овом моменту, вакцинација у Италији се одвија споро, јер су прекиди испорука вакцина „АстраЗенека“ довели до кризе у вакцинацији.
Становници Италије за „Звезду“ кажу да би се радо вакцинисали руском вакцином.
„Чуо сам да ће се код нас производити 'Спутњик Ве' (Sputnik V). Ако би имали могућност да се њиме вакцинишемо, учинио бих то истог момента“, рекао је саговорник „Звезде“.
Руској вакцини се радују и старији Италијани.
„Имам преко 80 година, дуго сам чекао на вакцину. Примио сам 'Фајзер' тек пре четири дана. Да смо имали 'Спутњик Ве' (Sputnik V), мислим да бих изабрао ту вакцину, али сам се плашио да чекам“, истакао је становник Милана.
Нови шеф владе Италије Марио Драги позива да се убрза вакцинација у земљи, док бивши премијер Силвио Берлускони предлаже да се руска вакцина што пре региструје у ЕУ.
Производња руске вакцине помоћи ће да се реши проблем са мањком вакцина.
Италија је већ обележила тужну годишњицу – годину дана од проглашења националног локдауна. Дописница „Звезде“ констатује да је град уморан од затварања и ограничења. Барови и кафићи поново су затворени. Према њеним речима, то што се догађа у Италији, без преувеличавања се може назвати катастрофом.
„Русија је спремна да помогне, јер не помажемо први пут – наши војници и лекари су у Италији поделили своје искуство, вршили су дезинфекцију. То је било у марту 2020, пре тачно годину дана. Сада је то симболично – поново смо ту и спремни смо за производњу прве руске вакцине у Европи“, констатује новинарка „Звезде“.
Прочитајте још:
- „Спутњик Ве“ ће се производити у Италији и без одобрења ЕУ
- Италијански министар здравља: Апсолутно сам отворен за примену руске вакцине