Комисија је саопштила да су то компаније „Хуавеј“, „ЗТЕ корп“, „Хyтера комјуникејшнс корп“, „Хангџоу Хиквисион дигитал технолоџи“ и „Дахуа технолоџи“, преноси Ројтерс.
Вршилац дужности шефа комисије Џесика Розенворцел рекла је да ће тај потез помоћи да се „врати поверење“ у америчке комуникационе мреже, али није није објаснила које ће конкретне радње бити предузете против кинеских компанија.
Пекинг је ново правило оштро критиковао као „неразуман притисак“ усмерен на кинеске компаније и оптужио Вашингтон да „крши принципе тржишне економије и поштене конкуренције“, пренео је РТ.
Према Закону из 2019. године, Комисија је дужна да идентификује компаније које производе телекомуникациону опрему и услуге за које је, како је наведено, "утврђено да представљају неприхватљив ризик за националну безбедност САД".
У августу 2020. године америчка влада усвојила је прописе којима се забрањује савезним агенцијама куповина робе или услуга од тих пет кинеских компанија, а од 2019. године оне су стављене на економску "црну листу" САД.
Комисија је прошле године „Хуавеј“ и ЗТЕ прогласила за претњу националној безбедности комуникационих мрежа, а тиме је америчким компанијама забрањено коришћење државног фонда од 8,3 милијарде долара за куповину опреме од њих.
„Хуавеј“ је у фебруару оспорио ту одлуку пред судом, а у тој компанији одбили су да коментаришу најновију одлуку Комисије САД, пренео је Танјуг.
Комисија је у децембру прошле године усвојила прописе којима захтева од телеком оператера који имају опрему од „ЗТЕ“ или „Хуавеја“ да је замене, а у ту сврху је одобрено 1,9 милијарди долара.
Прочитајте још: