Према њеним речима, „још једну годишњицу уједињења Крима и Русије америчке дигиталне компаније су одлучиле да обележе по свом“.
„Прво је 'Гугл' произвољно увео старосно ограничење на документарни филм Андреја Кондрашова 'Крим. Повратак кући' на Јутјубу због тога што наводно садржи 'сцене насиља'. За пет година су коначно смислили за шта да се ухвате“, написала је Захарова на Фејсбуку.
Затим је Инстаграм, додаје она, делимично блокирао телевизију „Крим 24“, лишивши je могућности да поред фотографија објављује и текстуални садржај.
„Платформе су се отеле контроли. Ту се више не ради о политичком подтексту поступака америчких ИТ компанија које следе смернице Вашингтона. Ситуација је компликованија. Они у принципу немају опште стандарде за управљање. То је смисаони и технолошки ћорсокак“, истиче портпаролка.
Према њеним речима, дигитални садржај произвољно и неселективно цензуришу неки модератори без одлука суда или компетентног органа власти. Истовремено, саме платформе настављају да забављају свет позивима на очување слободе на интернету и штетности увођења ограничења на дељење садржаја
„Што 'модератори' буду више уклањали и цензурисали на интернету материјале који су неподобни са политичког становишта, све ће се брже и строже уводити регулаторна ограничења на рад платформи широм света. И за ту мучну тенденцију ће бити криви искључиво интернет монопол“, наводи Захарова.
Рестриктивне мере које уводе су екстериторијалне природе и у супротности су са међународним обавезама Вашингтона у области обезбеђивања слободе говора и изражавања, прецизирала је портпаролка.
„Конкретно, крше право грађана на слободну претрагу, добијање и ширење информација које је предвиђено Међународним пактом о политичким и грађанским правима, чији је потписник и Америка“, подсетила је она.
Подсетимо, Јутјуб је ограничио приступ документарном филму „Крим. Повратак кући“, а такав потез је, према речима аутора филма Андреја Кондрашова, повезан са предстојећом годишњицом уједињења Крима са Русијом.
У филму, чије је снимање трајало осам месеци на десетак места на Криму, председник Русије Владимир Путин, као и актери тих догађаја откривају детаље операција која је омогућила да се на Криму избегне конфликт у Донбасу.
Филм је први пут је приказан у марту 2015. године, а сада га можете погледати без цензуре и са преводом на српски језик на нашем сајту.