„Овде се прескаче Уставни суд Републике Српске. Имамо ситуацију да нико од парламентараца у Српској из реда бошњачког народа не реагује на тај закон у његовој процедури доношења у форми нацрта, јавне расправе и предлога“, рекао је Пашалић синоћ за АТВ.
Пашалић је додао да нико у парламенту Републике Српске није дискутовао да је то неки проблем, већ се, како је рекао, након пола године неко у Сарајеву сетио да улаже апелације.
Он је објаснио да је проблем за некога што је 52 одсто територије Републике Српске шуме, а вредност шумског земљишта и дрвних сортимената износи минимално седам милијарди конвертибилних марака, док је, ако се ту укључи дивљач и ловни туризам, тај број много већи.
Пашалић је поручио да се сигурно неће десити да Република Српска препусти своје шуме неком другом.
„Ово може произвести кризу у БиХ, као што смо имали прошле године након одлуке Уставног суда БиХ о питању Закона о пољопривредном земљишту Републике Српске“, појаснио је Пашалић.
Пашалић је подсетио да су институције Републике Српске одмах реаговале, а на посебној седници Народне скупштине Републике Српске договорено је да српски представници неће учествовати у одлучивању на нивоу БиХ.
„Верујем да ће се исто десити у вези апелације на Закон о шумама Републике Српске, ако не и много радикалнији одговор институција Републике Српске на оспоравање Закона о шумама Републике Српске пред Уставним судом БиХ“, истакао је Пашалић.
Део Клуба Бошњака из Већа народа Републике Српске упутио је раније апелацију Уставном суду БиХ, којом траже утврђивање уставности Закона о шумама Републике Српске, подсећа РТРС.