Килварт је ово изјавио у светлу обустављања примене партије вакцине „Астра Зенека“ као мере предострожности због смрти једне од вакцинисаних жена и развоја тромбоемболије код друге женске особе након примања вакцине. Пример Аустрије следиле су Естонија, Литванија, Луксембург, Летонија, Данска, Норвешка, Исланд, Холандија, Бугарска, Румунија и Пољска.
Градоначелник је подсетио да вакцине пружају само привремену заштиту, те да би Естонији могле да затребају додатне велике испоруке већ ове јесени.
„Код нас се много говорило да вакцине нису политичка тема, стога је неопходно прећи са речи на дела и преговарати, укључујући и са Русијом. Постоје друге опције, постоји Кина. Неопходно је бавити се сада тиме као што то чине друге земље. У супротном може да се испостави да ћемо се онда када се јави потреба наћи на крају реда“, нагласио је он за телевизију „ЕТВ плус“.
Од земаља Европске уније, руску вакцину већ су купиле Мађарска и Словачка, а Чешка је изразила интересовање. Италија проучава могућност покретања производње „Спутњика Ве“ у свом највећем биореактору „Реи тера“ у предграђу Рима.
Европска агенција за лекове (ЕМА) започела је проверу руске вакцине 4. марта. Извор упознат са процесом саопштио је да би одлука о коначном одобрењу могла бити донета у мају.