Како за Блиц прича Горана Белић из "Бете", за само два дана добили су десетак позива грађана са захтевом да од њих преузму власничке ротвајлере као и пар порука од људи који су их обавестили да су однели своје псе у градско прихватилиште и оставили их тамо.
"У контакту смо са надлежнима из зрењанинске Зоохигијене, где су нам рекли да тренутно имају чак пет ротвајлера и два шарпланинца. Од тог броја, два ротвајлера су покупљена са улице јер су их власници напустили, а остале су донели и оставили. Не знам шта је страшније - то што су тако велике псе пустили на улицу или то што су своје псе донели и оставили", прича Белић.
Каже да су у телефонском разговору успели да убеде неколико грађана да не остављају псе и да не морају да их напуштају због једног издвојеног инцидента који нема везе са њиховим љубимцима.
"Не знам какво је ово лудило ушло у људе. Једино питање које ми се намеће јесте: Зашто? Зашто се одричете својих паса, својих пријатеља, својих заштитника који су вас толико година верно служили? Зашто их сад кажњавате и лишавате их дома, избацујете на улицу и зовете зоохигијенске службе да их одведу без разлога? Ако су неки пси напали дете, не значи да ће и ваш", поручује саговорница Блица.
Према њеним речима, чланови удружења нису хтели ништа да објављују из обзира према детету и родитељима, али напомиње да се такве ствари никад не дешавају из чиста мира.
"Пси су очигледно били коришћени за окот, затварани и држани у боксевима, а према неким информацијама и изгладњивани", истиче.
Додаје да су ротвајлери једна од највернијих породичних раса и да спадају у расу која је одана.
"Немојте их кажњавати без икаквог разлога, због напада неког другог пса који се десио тамо негде и под ко зна којим условима. Сви који сте своје псе избацили напоље или однели негде, идите одмах по њих и вратите их њиховим кућама док не буде касно", поручује саговорница Блица.
Ветеринар Срећко Радојичић каже да власници према великим расама паса треба да имају и већу одговорност и посвећују им већу пажњу. Ипак, наглашава да ниједан пас није рођен као агресиван, већ да се агресија код паса ствара.
"Увек је кривица у власнику пса што се тиче социјализације, посвећености животињи. Треба радити на подизању свести људи, поготово у урбаним срединама, нпр. у парковима где има већи број љубимаца и пролазника. Сваки власник свог љубимца мора да држи на повоцу и да има контролу", истиче Радојичић.
Законом о добробити животиња предвиђене су казне од пет до педесет хиљада динара за физичко лице које се не придржава правила о заштити животиња, међутим примат треба дати подизању свести пре него казнама, преноси портал 021.рс.