Није важно у каквом су стању грађевине сачуване у 21. веку, важније је какве их приче прате и какве тајне скривају. Свака је обављала изузетно важну одбрамбену улогу, опирући се противницима и спасавајући хиљаде живота. Интересантно је сазнати тајне бар неколико највећих светских тврђава.
1. Петропавловска тврђава у Санкт Петербургу
Тврђава је најстарија грађевина у граду. Њен оснивач је био цар Петар I Велики, који ју је подигао ради заштите од налета Швеђана током Северног рата. Направљена је 1703. године на Зечјем острву. У тврђаву се улази кроз Петровска и Невска врата.
На њеној територији је 1712-1733. године подигнута црква Светог Петра и Павла, која се данас сматра једном од највеличанственијих грађевина због свог 122 метара високог торња. У њој се налазе крипте руских монарха.
Тврђава је играла значајну политичку улогу, јер је до 1917. године била политички затвор. У њему су биле важне личности као што су Тадеуш Кошћушко, Јулијан Урсин Немцевич, Фјодор Достојевски и Лав Троцки.
2. Крак де Шевалије у Сирији
Krak des Chevaliers was a Crusader castle in Syria and one of the best preserved medieval castles in the world. In 1142 it was given by Raymond II, Count of Tripoli, to the order of the Knights Hospitaller. It remained in their possession until it fell in 1271. #MedievalMonday pic.twitter.com/1RlemnB46C
— Digital Maps of the Ancient World (@DigitalMapsAW) January 13, 2020
Курдска тврђава, најмоћнији замак западног Сибира. Налази се на висини од 650 метара, па га је могуће видети из најудаљенијих делова земље. Поглед са тврђаве је величанствен! Настала је 1031. године. Током векова је неколико пута ширена и унапређивана из војних разлога.
Тврђава је изгубила одбрамбени карактер крајем 13. века, када су становници почели да је користе. Од прве половине 20. века била је највећа туристичка атракција у Сирији.
Krak Des Chevaliers still stands strong near the city of Homs in Syria. The castle occupies the site of an earlier Kurdish Muslim stronghold; but the Crusaders built this fort in 1031 (considered their main one out of all the ones in the Levant). pic.twitter.com/agjeSBn0SG
— مَشْروع وَنَبْقى (@MashrouWanabqa) November 28, 2018
3. Ел Моро у Хавани, Куба
У главном граду Кубе, Хавани, постоји бајковито место које је настало у 16. веку.
Замак и тврђава Моро је бивша резиденција шпанског гувернера, изграђена заједно са градом. Смештен је у заливу и био је улазна капија за Хавану.
Британци су тврђаву Ел Моро заузели у 18. веку, а сада се ту налази седиште лучке капетаније.
Крепость Эль-Морро в Гаване pic.twitter.com/Xx5TqOiRYz
— Хитрости жизни (@StepDiman) December 6, 2015
4. Тврђава Модлин, Пољска
Тврђава Модлин налази се у Мазовији на ушћу реке Висле у Нарву. Више пута је проширена и ојачана, тако да се у њој могу наћи елементи француских, руских и пољских утврђења.
Нажалост, тврђаву није могуће посетити, јер се њен значајан део срушио. Настала је у 19. веку и играла је важну улогу током оба светска рата. Поред своје моћи она импресионира и тиме што је ову артиљеријску кулу пројектовао Наполеон Бонапарте и не постоји слична у целом свету.
5. Лондонска кула, Велика Британија
Tower of London, England, UK 🇬🇧. #CANZUK pic.twitter.com/CowgcGxzW1
— CANZUK Pics (@CANZUKpics) March 9, 2021
Импресивна зграда саграђена је 1078. године за Вилијама Освајача и имала је одбрамбену функцију.
Током низа година је била резиденција енглеских монарха. Тврђава је широм света позната као затвор из кога није било могуће побећи. Улаз у њу био је под водом.
Овде су, између осталог, били затворени Хенри IV и краљица Ана Болен. У комплексу се сада налази краљевско благо и из тог разлога је најзаштићеније место у Великој Британији.