Она је приметила да је одлагањем регистрације „Спутњика Ве“ и рачунањем на друге вакцине Европска унија изгубила време, што је резултирало тиме да је стопа вакцинације тамо знатно нижа од планиране.
„У Европи је већ постало јасно да је најважније здравље и живот грађана, а не земља порекла вакцине. Русија је већ доказала безбедност и ефикасност ‘Спутњика’ – не само у научним часописима, већ и у пракси. Мислим да је већ више од 55 земаља регистровало нашу вакцину. То је већ врло озбиљан основ“, навела је она и додала да је вакцина вишеструко проверена у пракси, будући да ју је примило неколико милиона људи.
Потражња за руском вакцином против ковида у иностранству расте, многи шефови држава траже од Русије да им се пошаље, рекла је Матвијенкова.
„Русија је отворена за међународну сарадњу са разумевањем да прво морамо да вакцинишемо своје грађане, при чему се објективно повећава обим производње вакцина у Русији. Спремни смо да шаљемо не само вакцину, већ и наше технологије за организовање њене производње“, истакла је Матвијенкова.
Вакцина „Спутњик Ве“ коју производи Научно-истраживачки институт „Гамалеја“ у сарадњи са Руским фондом за директне инвестиције добила је 11. августа потврду о регистрацији од Министарства здравља Русије, поставши тако прва регистрована вакцина против вируса корона на свету.
Европска агенција за лекове (ЕМА) започела је проверу руске вакцине 4. марта. Извор упознат са процесом саопштио је да би одлука о коначном одобрењу могла бити донета у мају.
Прочитајте још: