"Кина и Русија имају велики утицај у Црној Гори и то је веома велики проблем. Узели смо кредит од милијарду евра, то је једна трећина нашег укупног дуга, који је директно повезан са Кинезима. Од вас тражим да нам помогнете да добијемо кредит од неке европске банке, да тај новац вратимо Кини. То је решење за Црну Гору да заустави кинески утицај у нашој земљи", изјавио је Абазовић на састанку Спољнополитичког одбора Европског парламента.
Да ли Црна Гора званично креће против Русије и Кине
Да ли се Абазовић око овог предлога Бриселу консултовао са премијером и министром спољњих послова и да ли нова власт преузима реторику Миловог режима о "малигном утицају Русије и Кине"?
Историчар Александар Раковић уверен је да је одговор на ова питања позитиван. Он сматра да је чак и инситирање на добрим односима Црне Горе са Србијом сада само декларативно.
"У стварности смо сведоци потпуно другачије ситуације, поново се подвлачи да је такозвано Косово независно, премијер не зна да ли би прво отишао у Приштину или Београд, остају санкције Русији. С друге стране, Србија помаже вакцинама Црну Гору, гледа да помогне на који год може начин. Русија такође помаже вакцинама Црну Гору, али као што видите, то нема никакав позитиван одговор пружањем руке, већ насупрот томе долазе овакве изјаве. У потпуности сам сигуран да ће они и даље водити такву политику", истиче Раковић.
Брат Дритан усред Брисела запријетио Москви и Пекингу.
— Milan Knežević (@MilanKnezevic80) March 17, 2021
Путин и Ђипинг сазвали Савјет безбједности.
Овог љета кад се будете зажељели руских туриста и инвестиција пустите овај снимак да вас жеља мине и раширите сунцобране на којима пише:”УРА!” pic.twitter.com/9p9pSrGxoX
Свако прича своје...
Политиколог Владимир Павићевић сматра да је наступ у Европском парламенту, ипак, инцидент који показује да нове црногорске власти нису озбиљно приступиле разматрању спољне политике. Он примећује да и на другим пољима рада није било значајнијих резултата и да је грешка направљена у самом старту.
"Формирана је Влада са неколико конструкционих грешака, зато сада имамо замешатељство које подразумева да свако саопштава свој став који процењује да је згодан за тај моменат, што већ следећег дана може да се промени, да не обавезује другог или Владу у целости. Овај случај бих повезао са укупном структуром и деловањем Владе Здравка Кривокапића која је за првих 100 дана више показала неспособност, немоћ у многим областима, често и дезоријентацију. Грађани нису могли да чују шта су то тачно потези, резултати или ставови Владе по појединачним питањима", каже Павићевић.
Важна сарадња са Кином и Русијом
Он додаје да је за државу као што је Црна Гора јако важно да одржава билатералне односе са свима, а нарочито са државама које имају снажније утицаје у светским односима, а то су и Кина и Русија, земље из којих је, такође истиче, прво стигла помоћ у вакцинама против корона вируса.
"Јасно је да утицај Руске Федерације у Црној Гори није такав да би неко могао да каже да се ту превршила нека мера, па треба да се види како да се ограничи тај утицај. Утицај Кине проистиче из стратешког опредељења те земље које се тиче региона и укупног простора централне и источне Европе. То је све видљиво и на основу самита који се организују, на којима учествују највиши званичници тих држава и Кине. Све што је урађено до сада рађено је уз добровољност свих страна и користило је свим странама које су учеснице", истиче Павићевић.
Опасан антируски и антикинески курс
Оба наша саговорника сматрају да би одржавање антикинеског, а посебно антируског курса могло би да има изузетно негативне последице на економију земље која пролази кроз тешка времена.
"Они се плаше да би Кина могла да изазове банкрот Црне Горе, али проблем је у Црној Гори, није проблем у Кини. Ова година ће такође бити лоша по туризам, ко би могао да им дође, извесно је да Руси неће долазити, због оваквих омаловажавања која су стална. Нема ни летова за Црну Гору, а не видимо још ни намеру Москве да их обнови. Уколико Грчка отвори границе, а хоће, грађани Србије ићи ће тамо, брже је због ауто пута, атмосфера је увек пријатељска", каже Раковић.
Он чак сматра да ће Црна Гора, уколико се овог лета одрекне српских и руских туриста, бити пред банкротом.
Економија преча од политике
Павићевић ипак мисли да ситуација није толико драматична, али да економија свакако мора да има првенство у односу на политику, а наручито у односу на политичке процене које, истиче, нису утемељене на озбиљним анализама и јединственом ставу.
"Надам се да ће и у Црној Гори победити здрав разум и да ће она у следећој сезони бити отворена за посете из Србије, ЕУ, а наравно и из Русије. Треба посебно имати у виду да велики број Руса има своје некретнине у Црној Гори, имају потребу да то обиђу, имају и обевезе које морају да изврше, било би разумно да ипак дођемо до отварања комуникација, а не до даљег заоштравања односа", истиче Павићевић.
Раковић упозорава да је политичка ситуација у Црној Гори, како каже, у неким елементима опаснија од оне када је Ђукановић био на власти, јер је он бар играо отворено на антисрпском и антируском курсу, а данас многи „мењају рухо“.
Званичници ћуте
Павићевић каже да у Влади Црне Горе пре свега треба да се направи неки ред, за почетак да свако почне да се бави искључиво својим послом.
"Зна се шта је посао председника Владе, министар који се бави борбом против корупције и организованог криминала, треба да се бави својим послом, министар спољних послова - својим, а онда када дођу на дневни ред теме као што је спољна политика или процена тих утицаја, да одговарајући ресорни министар то коментарише", закључује Павићевић.
У покушају да сазнамо да ли је изјава потпредседника Владе Дритана Абазовића у Европском парламенту његов лични или став Владе Црне Горе, обратили смо се званично баш на све ове адресе које је навео Павићевић.
Питање Спутњика остало је без одговора.