Има ли политика коректности границе, куда води доследно поштовање њених правила, каква је даља судбина критике, хумора и сатире, хоћемо ли деци цензурисати и бајке да бисмо их сачували од насиља, расизма, сексизма, свега што и те како постоји у стварном свету – нека су од питања на која за „Орбиту културе“ одговоре дају психоаналитичар Жарко Требјешанин и Јована Папан, уредница портала „Детињарије“ и ауторка књиге „Политика за децу“.
Ко су јунаци савременог руског стрипа, културног феномена који се у Русији сматра младом формом а све је присутнији у светској деветој уметности ? Како је, израстајући из темеља југословенског стрипа, руски пружио изузетан допринос развоју европског и светског – за Орбиту културе открива Ирина Антанасијевић, професор руске књижевности на Филолошком факултету у Београду и ауторка низа студија о руском стрипу.
На какве трендове у архитектури указује Прицкерова награда, ове године додељена француском пару који заговара очување и рестаурацију старих здања - са јасним ставом да је све остало краткорочна одлука, губљење енергије, материјала и историје - као и зашто би било добро да се такав тренд примени и у нашој архитектонској пракси објашњава архитекта Миодраг Нинић
+Ко су ауторке које су се нашле у недавно објављеној књизи „Немири у четири зида“, необичном избору приповедака српских књижевница прве половине 20. века, заједно са Десанком Максимовић, Исидором Секулић, Јеленом Димитријевић... открива уредница овог издања, Жарка Свирчев.
У „Орбити културе“ сазнајемо и зашто првакиња „Атељеа 212“ Горица Поповић (главна глумица серије „Каљаве гуме“), баш као и њена јунакиња госпођа Весна истински верује да „ако не искаљаш гуме на свом путу, онда ниси ни живео“.