Поред Инфективне клинике и болница у Батајници збрињава ковид пацијенте и у овом тренутку су те болнице препуне.
„Огроман је притисак на Инфективну клинику и на дневном нивоу има преко 300 прегледа, док је у болници у Батајници хоспитализовано 858 пацијената, од којих је 83 на интензивној нези, а 49 је интубирано. Претходних дана је у просеку у ту болницу примано 70-75 пацијената а у дану за нама било је око 50 пријема“, рекао је професор Милика Ашанин.
Кроз тријажне центре Клиничког центра Србије, пре свега Инфективне клинике, од почетка епидемије прошло је преко 65.000 људи.
Болница у Батајници је осмишљена да буде самостална, имају рендген кабинете, скенере, апарате за дијализу, лабораторију.
„Они имају све услове да буду самостални од било чије помоћи. Пре две недеље је отворена ангио сала, а сада и хируршка. Биће отворена и сала за ендоскопију и неће више морати да преводе пацијенте у друге болнице, најчешће Земунску болницу“, рекао је директор Универзитетског клиничког центра Србије за РТС.
У тој установи се, без обзира на епидемију, труде да нековид пацијенти не буду занемарени и да медицинску услугу добију на време.
„Имали смо 743.000 прегледа, а кроз дневну болницу је прошло 26.000 људи. Оперисано је 31.000 пацијената а хоспитално је лечено 50.000“, навео је Ашанин.
Према речима професора Ашанина, пријеми са акутним инфарктом и шлогом у Европи су, због епидемије, смањени за 60 одсто док је код нас збринут и већи број тих пацијената него раније.
Професор Ашанин је рекао да је у тој установи 4.300 запослених вакцинисано са обе дозе и апеловао на грађане да се вакцинишу.
„Ако знамо да је до сада у нашој земљи преко 530.000 људи заражено вирусом корона, а постковид синдром има 30-40 одсто, онда је јасно да се они јављају са разним тегобама. Зато још једном позивам грађане да се вакцинишу јер је то једини излаз из ове ситуације“, истакао је директор Универзитетског клиничког центра Србије Милика Ашанин.