„Новац који смо користили за увоз, ће сада бити усмерен за плате наших радника и развој нових технологија и производње“, каже се у документу.
Министарство трговине пружа подршку домаћим произвођачима и програмерима електронске индустрије. Користе се инструменти, као што су субвенције, порески подстицаји, који стимулишу потражњу за крајњим производима.
„Многи лидери радиоелектронске индустрије Русије се налазе под санкцијама министарства трговине Сједињених Америчких Држава, тако да је замена увоза базе компонената у критичним областима технологије сталан процес“, објаснио је министар.
Он је додао, да се на данашњем тржишту радиоелектронике налазе не само технологије из САД-а, већ и „читав низ доступних производа из других земаља“.
Поред тога, министарство се бави заменом увоза и у сфери авионске индустрије.
„Програми замене увоза страних материјала и компонената у конструкцији најновијих руских авиона, које је развило Министарство трговине заједно са компанијама, у потпуности ће елиминисати ризике од увођења нових санкција против руских компанија“, изјавио је Бочаров.
Раније је Министарство трговине Сједињених Америчких Држава забранило увоз и извоз оружја из Русије. Постоји неколико изузетака у авијацији и космосу, али ће они важити само до 1. септембра. Одлука је ступила на снагу 18. марта.
Од 2014. године, када је почео притисак санкцијама Запада на Русију, Министарство трговине непрестано оцењује различите гране индустрије са циљем супституције увоза.
Прочитајте још: