00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СПУТЊИК СПОРТ
07:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
16:00
30 мин
ЕНЕРГИЈА СПУТЊИКА
ЕПС затвара старе термоелектране: Треба ли да их, попут Немачке, конзервира?
06:56
30 мин
СПУТЊИК СПОРТ
Новак поново смета Аустралији
16:00
30 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
Последња Бајденова пакост против Србије
17:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Лазански ексклузивно открива: Прва страна земља која купује српског „Лазара“

© Фото : Jovo Mamula/Министарство одбране РС„Лазар 3“ – Велики искорак у заштити пешадијских јединица
„Лазар 3“ – Велики искорак у заштити пешадијских јединица - Sputnik Србија, 1920, 22.03.2021
Пратите нас
Туркменистан је прва страна држава која је купила српско борбено оклопно возило „Лазар 3“, ексклузивно сазнаје Спутњик.

Због његове брзине и мобилности, амбасадор Србије у Русији, Мирослав Лазански, који је истовремено и амбасадор и у Туркменистану, то возило назива „српском формулом један“ у категорији оклопних борбених возила и оцењује да је продаја „Лазара 3“ још једна велика победа српске војне индустрије.

„Велика вест за српску војну индустрију и за привреду Србије јесте да је компанија „Југоимпорт СДПР“, која је иначе интегратор војне индустрије Србије, продала борбена возила пешадије „Лазар 3“ Туркменистану. Пошто сам ја, осим у Русији, и амбасадор Србије и у Туркменистану на нерезиденцијалној основи, ускоро ме очекује службена посета тој земљи и подробније ћу се интересовати како иде војно-техничка сарадња између војне индустрије Србије и Туркменистана. У сваком случају, то је одлична вест не само за компанију „Југоимпорт СДПР“, него и за њене кооперанте, зато што је то први пут да борбено возило пешадије „Лазар 3“ продајемо једној земљи у Азији. Дакле, „Лазар 3“ до сад није продаван изван Србије, до сад га је купила само Војска Србије и сад је поручена једна одређена количина за Туркменистан. Надам се да ће овај првобитни број бити и увећан. У сваком случају, то је велико признање нашој војној индустрији, посебно компанији „Југоимпорт СДПР“, јер на тржишту возила те категорије - између борбеног транспортера и борбеног возила пешадије - имате јако пуно добрих и ако је „Лазар 3“ успео да се избори за пласман у Туркменистану онда то значи да је то возило заиста врло квалитетно“, каже Лазански.

Амбасадор напомиње да је већина војних производа у Туркменистану совјетског и руског порекла и да у последње време купују и на Западу, а да је пробој „Лазара 3“ на тржиште једне азијске земље као што је Туркменистан још једна велика победа српске војне индустрије.

„По својим тактичко-техничким карактеристикама „Лазар 3“ спада у горњи врх оклопних возила те врсте у свету, а оно што га чини посебним је то што је у једначини између његове цене и његове ефикасности у борбеној употреби вероватно међу неколико најбољих. Он није толико скуп као што је „Патрија“, али није нешто пуно ни лошији од „Патрије“. Дакле, за земље као што су Србија, земље Азије и друге он је одлично борбено возило, које има, рецимо, оклопну заштиту нивоа „станаг 3“ на чеоном делу, с тиме што он има могућности додатног керамичког оклопа, што му повећава балистичку заштиту. Тежак је 26 тона и може да вози брзином до 120 километара на сат, што је врло важно. У опцији његове конфигурације наоружања може бити реч о ДУБС-у 12,7-милиметара, или о топу 30-милиметара, а може бити и јачи топ од 57-милиметара. Дакле, конфигурација, архитектура његовог наоружања је врло отворена и зависи од купца и његове жеље“, истиче српски амбасадор.

Лазански наглашава да је „Лазар 3“ са брзином од 120 километара коју постиже на отвореном путу, вероватно, и најбрже оклопно борбено возило у тој категорији точкаша и то је, како каже, његова велика предност.

„Значи, фантастична мобилност. Друго – удобност, ергономски је простор тако уређен да се војници у њему осећају јако удобно и могло би се рећи да је заправо у категорији борбених оклопних возила „Лазар 3“ заправо „формула један“. И сад имамо српску „формулу један“ у Туркменистану“, истиче Лазански.

Говорећи о карактеристикама „Лазара 3“, амбасадор наводи да он превози девет војника, има потпуну РБХ заштиту, а такође и могућност борбе и у урбаним условима, јер има пушкарнице, тако да војници могу да отварају ватру из „Лазара 3“ и за време вожње и са застанка.

© Sputnik / Оливера ИкодиновићМирослав Лазански: "Лазар 3" је српска формула један.
Лазански ексклузивно открива: Прва страна земља која купује српског „Лазара“ - Sputnik Србија, 1920, 22.03.2021
Мирослав Лазански: "Лазар 3" је српска формула један.

„Има одличне опто-електронске нишанске справе. Друго, високу проходност по неравном терену. Додуше, нема амфибијске особине, али то је сад друго питање. У сваком случају, за ту цену колико он кошта, „Лазар 3“ је максимум што се може добити. У њему је спаковано све оно што се може наћи у неким другим модерним борбеним возилима те категорије у свету, а наш је много јефтинији, јер је једноставно такав сплет околности кад је у питању наша војна индустрија“, каже амбасадор, додајући да је врло задовољан и срећан што је „Лазар 3“, као један од заиста врло добрих производа војне индустрије Србије, нашао свог купца у земљама Азије.

На питање, која је цена „Лазара 3“ на тржишту, Лазански каже да је то „увек пословна тајна“.

„То се договарају произвођач и купац и никад није за јавност. Једна је цена за једног купца, друга цена је за другог. Тако да је то врхунска пословна тајна“, додао је амбасадор.

Лазански оцењује да ова продаја „Лазара 3“ Туркменистану отвара и друга тржишта за ово српско борбено возило пешадије.

„Ово је прва продаја „Лазара 3“ у иностранство. Ми смо продали „Нору Б52“ - самоходну хаубицу  и то Мјанмару, Бангладешу, Кенији и једној земљи ЕУ, а то је Кипар и наравно, купац самоходних хаубица је и Војска Србије. Значи, сада „Лазар 3“ иде у Туркменистан, што значи да се отварају друга тржишта за то борбено возило. Велики значај ове продаје је то што тиме „Лазар 3“ добија  међународну референцу“, рекао је Лазански.

На питање може ли се „Лазар 3“ упоредити са неким руским борбеним оклопним возилом те категорије, амбасадор каже да би се могао упоредити са „неколико руских борбених возила“.

„Ту опет све зависи шта добија од наоружања – да ли ће добити на турели на крову топ од 30-милиметара, или ће добити турелу са топом 57-милиметара или ће ту бити основни ДУБС од 12,7-милиметара. Од тога зависи његова цена, борбена вредност, наравно ту је и додатна опрема, пре свега додатни оклоп. То је исто као када купујете ауто – да ли је ауто у основној верзији или ћете га добити у некој верзији са одређеним додацима“, појаснио је Лазански.

Лазански такође оцењује да би било добро ако би Србија представила своје наоружање на Међународном војно-техничком форуму „Армија“ у Русији, који се сматра највећим сајмом наоружања и војне опреме у свету. Руси су, према његовим речима, показали интересовање за „Милоша“, српско оклопно борбено возило.

„Било би добро кад би Србија имала једну велику презентацију на таквом форуму као што је тај у Москви, само ту треба бити реалан, јер то предвиђа и велике транспортне трошкове. Поред тога, Руси овде излажу врхунац свега и тешко да ви са својим производима можете бити конкурентни једном сајму наоружања на просторима Русије, где Руси представе целу палету наоружања у свим могућим сегментима. Питање је и шта овде може да презентује било који произвођач - из Немачке, Француске или неке треће земље. Руси су прошле године били врло заинтересовани када су видели фотографије нашег „Милоша“, оклопног борбеног возила. То их је јако занимало, јер је он ту негде у категорији са руским „Тигром“, али за друге земље можда би био интересантан наш школски авион „Ласта 95“ за почетну обуку. Пре свега, зато што му је кокпит практично врло сличан кокпиту „Ф-16“. Значи, ви са „Ласте 95“, где су аналогни инструменти практично избачени, можете одмах прећи на обуку на најмодернијим борбеним авионима четврте генерације“, закључио је Лазански.
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала