Вакцину, названу Оравак, развијају израелско-амерички Орамед Фармаситикалс и индијска компанија Премас Биотек. Две компаније су се удружиле како би створиле нови метод инокулације против ковида 19.
Истраживање спроведено на животињама показало је да је орална вакцина помогла у стварању антитела која су одговорна за имунитет против вируса, тврди компанија. Обећавајући резултати постигнути су давањем једне капсуле Оравак, што представља разлику потенцијалног лека од других вакцина за које су потребне две дозе.
Прабуда Кунду, суоснивач Премас Биотека, рекао је индијским медијима да би примена вакцине била попут узимања витаминске пилуле и да су више од 100 одсто сигурни да технологија делује и обећава.
„Резултати прелиминарних тестова на животињама ускоро ће бити објављени у научном часопису“, додао је он.
Извршни директор Орамеда Надав Кидрон рекао је за „Јерусалем пост“ да ће орални лек елиминисати логистичке проблеме који су настали услед масовних акција вакцинације широм света, а да би таблете чак могле да се конзумирају и у свом дому.
Орална вакцина се може транспортовати и чувати у фрижидеру, па чак и на собној температури, за разлику од појединих традиционалних вакцина. Кидрон тврди и да би орална примена вакцине могло да има мање нежељених ефеката.
Оравак Медикал требало би да тестира оралну вакцину у неколико земаља, укључујући Сједињене Америчке Државе, Израел, Мексико и Европу. Истраживање би могло да почне већ у јулу, пише РТ.