Такође истичу као и потребу да сви ратни злочини буду испитани и процесуирани, пише подгорички Дан, преноси Б92.
Извештај, чији је аутор известилац ЕП за Црну Гору Тонино Пицула, наћи ће се на дневном реду парламента у априлу, а до тада постоји могућност подношења амандмана на предложени текст.
„Европски парламент позива црногорске власти да се у потпуности придржавају одредаба о сукцесији имовине бивше СФРЈ, посебно што се тиче војне имовине”, наводи се у амандману који је поднела Жељана Зовко.
Она у другом амандману апелује на Црну Гору да појача своје напоре на проактивном одређивању приоритета и кажњавању ратних злочина и разјашњавања судбине несталих особа.
Амандман 131 поднели су посланици Клемен Грошељ, Илхан Кучук, Петрас Ауштревичијус и Николае Стефанута, који предлажу формулацију да је Европски парламент забринут због недостатка напретка у суочавању са ратним злочинима почињеним у Црној Гори и позивају власти да подржавају и развијају план стварања документационог и информационог центра.
Амандман на предлог извештаја поднео је и Владимир Билчик, шеф одбора ЕП за односе са Црном Гором.
„Европски парламент понавља своју подршку јачању иницијативе за успостављање регионалне комисија за утврђивање чињеница о ратним злочинима и другим грубим кршењима људских права на територији бивше Југославије“, наводи се у том амандману.
Питање сукцесије имовине бивше СФРЈ актуелно је деценијама. Међу приоритетима је постизање аранжмана око поделе војне имовине и преостале дипломатске имовине, питање недостајућих средстава на рачунима некадашње Народне банке Југославије у иностранству и убрзавање решавања имовинскоправних питања која се тичу државних предузећа некадашње социјалистичке Југославије.
Амандман на сопствени предлог извештаја о Црној Гори поднео је и сам известилац за Црну Гору Тонино Пицула, а тиче се напретка у области реформе изборног законодавства и изборног процеса и одржавања локалних избора истовремено у целој држави.