Ху је подсетио на две „коинциденције“. У понедељак је амерички државни секретар Ентони Блинкен отпутовао у Брисел, а руски министар иностраних послова Сергеј Лавров је истог дана стигао у посету Кини.
Та два догађаја су се, према мишљењу уредника, можда једноставно временски подударила, али су након америчких преговора на Аљасци подстакла машту јавности.
„Молим да се има на уму да су Кина и Русија више пута истицале да су оне партнери, а не савезници. Две земље настављају да одржавају такав однос, упркос јачању америчког притиска“, додао је он.
Са своје стране, Вашингтон неуморно позива на јачање савеза у циљу супротстављања Русији и Кини, подсетио је Ху.
„Наравно, свет не жели да буде подељен на два војна блока који се боре један против другог. И у таквој ситуацији је јасно ко поступа противно жељама међународне заједнице и ко се придржава високих моралних принципа, а ко их губи“, истакао је уредник „Глобал тајмса“.
„Један на један“ са Русијом или Кином
Истовремено, он је скренуо пажњу на то да за руско-кинеске односе не постоји горња граница.
„Те земље не само да ће се стратешки подржавати, већ ће се раме уз раме носити са будућим изазовима. Обе земље су веома моћне и ниједан савезник Сједињених Америчких Држава неће моћи да издржи конфронтацију један на један ни са Русијом, ни са Кином. Бити истовремено непријатељ и Москве, и Пекинга једнако је стратешком самоубиству“, нагласио је он.
С тим у вези, Ху је додао да Русија и Кина не врше притисак ни на једног америчког савезника и не спроводе према њима офанзивну политику.
„Надајмо се да ће амерички савезници остати бистре главе и да неће следити САД у њеној конфронтацији са Кином и Русијом“, закључио је он.
Прочитајте још:
- Запад стрепи кад јача сарадња Русије и Кине
- Претња је озбиљна: Америка забринута због могућности Русије и Кине у свемиру