Ово за Спутњик каже Ненад Радичевић, дописник РТС-а из Немачке и додаје да после пет месеци мера које су управо пооштрене, Немци који важе за послушан народ и у великој већини поштују чак и неке нелогичне мере, имају све мање стрпљења.
Немачка се закључава – отпор мерама Ангеле Меркел расте
Стопа заразе у тој земљи током викенда прешла је 107 случајева на 100.000 становника, а око 150 мртвих има дневно . На састанку гувернера немачких покрајина и канцеларке Ангеле Меркел, који је трајао 12 сати, одлучено је да рестрикције због корона вируса остају на снази до 18. априла.
Уведене су и нове мере, Немачка ће фактички бити закључана током васкршњих празника, осим у суботу 3. априла, када ће бити отворене само продавнице с храном.
Коначно „отварање“ - па „затварање"
Радичевић каже да је Немцима најтеже пало што је пре две недеље коначно почело „отварање“, после више од четири месеца, а сада су поново закључани, што очигледно значи да претходне мере нису дале ефекат.
„Људима је мука од свега, ово изузетно дуго траје, расте број оних који желе да покажу неку врсту отпора. То се видело протеклог викенда у граду Каселу, где су демонстрације на крају биле и насилне. Има и политичких покрета који покушавају да искористе ову ситуацију, а са друге стране има и оних који подржавају политику власти. Они сваки глас критике проглашавају, не баш теоријом завере, али има оних који сумњају у постојање вируса и саме пандемије“, каже Радичевић.
Може само на Мајорку
Он додаје да Немци не могу да се помире са чињеницом да су, како каже, мере чудне, односно да нису добро усаглашене и разумне. Највише изненађује то на шта се мере односе, а и не погађају једнако све групе становника.
„Немачком кружи шала да се забране односе на све, осим на три моћне групе, једна су велике компаније, друга је црква, а трећа група су туристи који иду на Мајорку. Она је од пре неколико дана постала сигурна зона што се тиче Немачке. Народ се чуди апсурду да може да оде тамо за ускршње празнике са лов кост компанијама, али не може на Балтичко море или на Шварцвалд, у Баварску или биле где по Немачкој. Овде су затворени хотели и сви угоститељски објекти, забрањено је и издавање приватног смештаја“, каже Радичевић.
Вакицна нема
Првом дозом вакцине у Немачкој је до сада вакцинисано само око девет одсто становништва, а тек четири одсто је добило и другу дозу. После маратонског састанка са 16 гувернера немачких држава, канцеларка Меркел је изјавила да је Немачка у трци да се вакцинисање спроведе што је брже могуће.
Саговорник Спутњика каже да ће та трка почети тек следећег месеца када би у ову земљу требало да стигне већи контигент Фајзерове вакцине.
„Додатни проблем представља „ролер костер“ са Астра Зенеком, прво због тога што је у почетку Немачка комисија за вакцинацију рекла да је не препоручује за старије од 65 година, а тренутно се овде вакцинишу искључиво најхитније категорије, а то су старији од 80 година, медицински радници и они који раде или су смештени у старачким домовима. Поред тога што нема вакцина, популарност Астра Зенеке је изузетно мала. У последњим анкетама чак 55 одсто становништва нема поверење у сигурност те вакцине. То је директна последица тога што јавност није могла да испрати да ли је добра или не за коју групу, а да апсурд буде већи тренутно је ни у Шпанији не препоручују за старије од 65 година, као и у Немачкој једно време, а у Француској за млађе од 55 година“.
Васкрс у Србији – немогућа мисија
Нове, строже мере осетили су и наши грађани који раде у Немачкој, посебно они који су планирали да Васкрс дочекају у Србији. Тај план тешко ће остварити, јер би одмор у овој ситуацији морао да траје готово месец дана.
„Да би сте из Немачке отишли у Србију прво вам је потребан негативан ПЦР тест да би у њу ушли, морате и да останете 10 дана у карантину. За повратак у Немачку опет морате да имате негативан тест који није старији од 48 сати, да се дигитално пријавите када долазите и од тада за вас важи десетодневни карантин, без обзира на негативан тест“, каже Радичевић.
Он на крају разговора за Спутњик додаје да они који се врате у Немачку могу и да скрате карантин после шестог дана. Тада могу поново да се тестирају, али ту услугу морају да плате из свог џепа.