Тај скок је био привремен јер, на светским берзама јуче лака америчка нафта се продавала за 59 долара за барел а северноморски брент за 63 долара.
Треба ли возачи да страхују, хоће ли се остварити црне слутње о пропасти светске привреде - ТВ Прва је питала уредницу портала Енергија Балкана и ауторку емисије "Енергија Спутњика" Јелицу Путниковић и председника "А.Д. Нафта" Небојшу Атанацковића.
"Да би цена бензина била 200 динара, сирова нафта би требало да кошта 100 долара по барелу, што мислим да се неће десити и то не само зато што се то не исплати светским економијама", рекла је Јелица Путниковић.
За претходних годину дана пуно је изгубљено у светској привреди, сада су многе европске државе закључане, мање се ради, не путује се, авиони слабо лете - дакле, не троши се гориво.
"Тако да мислим да неће поскупети до 100 долара, чак и када је пре једно десетак дана стигла до 70 долара, било је прогноза да ће отићи на 100 долара по барелу, али су се земље ОПЕК-а договориле да неће повећати своју производњу, јер су свесне да и њиховим привредама не одговара скупо гориво. С друге стране, то је картел који брине о својим интересима, али брине и о дугорочној стратегији како да нафтни бизнис опстане", рекла је Путниковићева.
Како каже, мисли да смо далеко од тога да литар горива кошта 200 динара.
Небојша Атанацковић је сагласан.
"Додао бих још само да пореско захватање, које обухвата акцизе и порез на додату вредност, заједно са неким придружним стварима које плаћамо када узимамо гориво на пумпама, то је 60 одсто цене, а тек оно остало је цена самог горива", навео је он, пренео је Б92.
Прочитајте још: