Наиме, Бакингемска палата и влада одбили су да кажу зашто је 2017. године било неопходно направити такав изузетак и спречити полицију да претражи поседе Балморал и Сендрингем, пренео је Гардијан.
Краљичин портпарол одбацио је било какве инсинуације да се украдени или опљачкани предмети налазе на приватним поседима британске краљице.
Министарство за дигиталне медије, културу, медије и спорт (ДЦМС), које је краљици омогућило изузетак у закону у овом случају, одбило је да каже да ли је одлука донета на предлог краљичиних саветника или министара.
ДЦМС, такође, држи у тајности мејлове који би могли да открију зашто је краљици дат имунитет од овог закона.
Међутим, документи до којих је дошао Гардијан на основу закона о слободи информација сугеришу да је Министарство пажљивим речима у закону прикрило од јавности циљ изузећа, преноси Танјуг.
Британски дневник тражио је документе у оквиру истраге о такозваном краљичином пристанку, опскурном парламентарном механизму који даје монарху детаљан увид у законе који треба да буду предложени, укључујући и оне који утичу на јавне функције, приватну имовину и личне интересе.
Гардијан је у фебруару објавио документе који показују како је краљица користила тај механизам да у тајности лобира код министара да промене нацрт закона.
У једном случају, закон је измењен тако да прикрије непријатно приватно богатство од јавности, а на иницијативу њеног приватног адвоката.