Како наводи лист, након победе Џозефа Бајдена на председничким изборима у Европи и Немачкој су се надали на повратак „партнерској сарадњи“ са САД, иако је мало ко у Берлину веровао да ће успети да реше сва конфликтна питања.
„Ипак, наде федералне владе се нису оствариле“, пише аутор чланка, наводећи као пример ситуацију око „Северног тока 2“ и преговоре о решавању кризе у Авганистану.
По његовим речима, први састанак америчког државног секретара Ентони Блинкена са немачким колегом Хајком Масом на конференцији шефова дипломатија држава-чланица НАТО-а у Бриселу „није слутио на добро“, јер је уочи овог догађаја америчка администрација изненадила своје савезнике некоординираним предлогом о будућности Авганистана који поништава све раније планове.
Поред тога, уочи билатералног сусрета са шефом немачке дипломатије Блинкен је затражио од Берлина да коначно стави тачку на изградњу „Северног тока 2“, најавивши, у противном, могуће увођење нових санкција.
„Активан“ и оштар акценат државног секретара САД на тему гасовода омео је планове немачке владе да „тактично“ разговара о овом питању, указује Der Tagesspiegel.
„Чак су и противници гасовода у Немачкој категорично против екстериторијалних санкција САД“, закључио је аутор.
Како се потези које вуче нови амерички председник одражавају на Русију и њеног председника Путина у својој ауторској емисији „Мој поглед на Русију“ објаснила је главна уредница српске редакције Спутњика Љубинка Милинчић: