Северск, Томска област
Северск је највећи затворени град Русије, има 106.000 становника. Локална хемијска фабрика се бавила производњом обогаћеног уранијума и плутонијума за нуклеарне бомбе. Данас је постројење преквалификовано за нуклеарно гориво за електране и одлагање нуклеарног отпада.
Утвержден перспективный план развития ТОСЭР «Северск»https://t.co/UMkNLhumae pic.twitter.com/5jtlRKffBS
— Атомная энергия 2.0 (@AtomicEnergyRu) March 4, 2021
Озерск, Чељабинска област
Озерск pic.twitter.com/uxRmlAADYe
— Дыня больше не пьёт (@Preobrazhensk_D) November 2, 2020
Град са 78.000 становника саграђен је 1945. године у оквиру некадашњег тајног предузећа „Мајак“, који је производио прво совјетско нуклеарно оружје. Данас постројење производи гориво за нуклеарне електране и прерађује нуклеарни отпад са бродова.
Насеље је познато по живописним језерима. Некада је уместо града постојао пионирски камп. У град можете ући или са боравишном дозволом у Озерску или прибављањем привремене пропуснице.
8 Июня 1948г- под руководством Курчатова в Челябинске-40 (ныне Озерск) осуществляется пуск первого отечественного промышленного ядерного реактора. pic.twitter.com/I61yKqF9lc
— akot55 (@volgog55) November 14, 2020
Саров, Нижњегородска област
Овде се налази Руски федерални нуклеарни центар који развија и производи нуклеарно оружје. Све што се тамо дешава је тајна, зато се Саров штити више, него остали затворени градови.
Границе града се чувају, као државне границе. Сва возила која улазе у град се детаљно прегледају, а кретање око насеља се надгледа електронским путем.
Новоуралск, Свердловска област
Град има 80.000 становника. Овде је 1946. године саграђено неколико фабрика за производњу високообогаћеног уранијума, који је био основа за прву уранијумску бомбу у земљи.
Данас је то велики индустријски центар на Уралу, који производи половину свих изотопа уранијума у Русији. Они се продају и западној Европи и Сједињеним Америчким Државама.
Поред „нуклеарног пуњења“, град производи уређаје и системе за управљање технолошким процесима у нуклеарној индустрији, производе се батерије за свемирске летелице, генератори за подморнице и други високотехнолошки производи.
Град је опасан зидинама и добро чуван, а улазак у град без пропуснице се кажњава, казна је до 60 евра.
View this post on Instagram
Железногорск, Краснојарски крај
Железногорск је изградило 70.000 совјетских затвореника Гулага. У њему се производио плутонијум за оружјем. Након распада СССР-а, град је прешао на производњу нуклеарног горива за нуклеарне електране.
Град је познат и по фабрици „Решетњев“, која производи свемирске сателите. Он производи 70 процената руске орбиталне групе. Међутим, обе компаније су тајне и немогуће је са сигурношћу знати шта се тачно догађа иза њихових зидова.
Железногорск, Красноярский край#IVoteBTSBBMAs @BTS_twt pic.twitter.com/UMHmVuiV0h
— 🍒Ната Ко 💜 OT7 (@bonata0745) May 17, 2018
Прочитајте још: