Харизматични Каталонац, који је према мишљењу бројних љубитеља фудбала и стручњака најбољих тренер данашњице, на почетку каријере био је препознатљив по „тики-таки" коју је форсирао с Барселоном, Бајерн Минхеном, као и са Ситијем, а онда је уследила промена. Иновација.
„Тики-така“ је отишла у историју и Гвардиола је шокирао и одушевио фудбалску планету новим стилом под називом „рулет“. Апсолутно нико на свету више не може да погоди којих 11 на терен ће извести менаџер „грађана“, а тек је мистерија ко ће завршити на којој позицији.
Главобоље у овој сезони имају десетине милиона играча Фантази Премијер лиге, који се труде да „уђу у главу“ Гвардиоли и тако сазнају добитну комбинацију. Узалуд! Џаба! Нема шансе!
Практично је само голман – Едерсон сигуран. Осталих десет, (не) зна Пеп.
У минулом колу енглеског шампионата против Фулама (0:3) Кевин де Брујне и Илкај Гунгодан нису били у старној постави, нису чак ни крочили на терен током 90 минута борбе на Крејвен Котиџу.
А, онда су у реванш мечу осмине финала Лиге шампиона, где је Ситију само (пре)остало да на свом Етихаду финишира ривала у нокдауну – Борусију Менхенгладбах (први меч 0:2), маестрални Белгијанац и препорођени натурализовани Немац, постигли по гол и обезбедили екипи нову победу, као и оверу пласмана у четвртфинале.
Биo је то класичан рулет, у којем је Гвардиола био крупије, а сви остали били су актери његове игре, док су фудбалери немачког тима били жртве фудбала на вишем нивоу фудбала – на Гвардиолин начин.
И пожалили су се на друштвеним мрежама људи који одржавају званичан Твитер налог Борусије Менхенгладбах, да их је Сити победио без класичног нападача.
И ништа нису слагали. Сити је на терен истрчао у формацији 4-3-3, а трио у нападу били су Фил Фоден, Де Брујне и Ријад Махрез. Ниједан од поменутих није класичан нападач као што су то Кун Агуеро и Габријел Жесус.
Manchester 'We Don't Even Need Strikers' City 😬 https://t.co/HskXK8o3d2
— Gladbach (@borussia_en) March 16, 2021
Јер, Гвардиоли нису потребни нападачи да би се играо фудбала. Код њега сви могу да играју све.
Е, то је Гвардиолин рулет, а он се маестрално сналази у улози делиоца карата и жетона. Чак и када се Ситијеви ривали спремају за разноразне комбинације, Гвардиола их превари, изненади – они очекују Агуера или Жесуса у нападу, а он ту улогу повери омаленом везисти Бернарду Силви или Кевину де Брујнеу.
Управо је магични Белгијанац, познат по невероватним асистенцијама и разорном ударцу десном ногом (зна скоро подједнако добро и левом), против Борусије (2:0) постигао нови, укупно 25. погодак изван казненог простора у свим такмичењима, више од било ког играча из Премијер лиге, откако је из Волфсбурга 2015. године стигао на Острво.
„Покушамо да побољшамо кретање у шеснаестерцу када дођемо у завршни део терена. Различити играчи налазе се на различитим местима, и тако је тешко ривалимама да нас 'прочитају', рекао је Кевин.
Али, није Де Брујне једина мистерија, с обзиром на то да је у поменутом мечу са Менхенгладбахом глумио „лажну деветку“, већ је и Гундоган био нерешива енигма ривала, а Жоао Кансело, који је десни бек, често се убацивао у средину терена, када је Сити из фазе одбране у фазу напада вршио трансформацију из 3-2-5 у 2-3-5.
Све то била је само још једна докторска дисертација фудбала Пепа Гвардиоле, који се игра фудбала без нападача и руши ривале као домине.
„Тики-така“? Шта то беше? Добро дошли у Гвардиолин рулет. Сместите се и уживајте, а све остало препустите харизматичном ћелавом каталонском крупијеу.
Будите уз Спутњиков Јутјуб канал у петак од 21.00. У „Миљановом корнеру“ гостује прослављени репрезентативац Србије Немања Матић, који ће, поред осталог, говорити и о проблемима са поштењем у српском фудбалу.
► Овако се ради у озбиљним клубовима
► Како је један обичан фудбалер збунио цео свет?
► Александар Митровић за Спутњик: Бог је имао друге планове, остаће ми горчина за цео живот