Он је додао да ће се обавезно признавање примењивати само на одобрене вакцине, а за остале вакцине ће државе-чланице саме доносити одлуку.
„У нацрту који је предложила Европска комисија наводи се да држава-чланица Европске уније мора да изда сертификат без обзира о којој вакцини се ради. Сви би требало да имају могућност да добију такав сертификат, без обзира да ли је вакцину одобрио европски регулатор или је одобрена само на националном нивоу. Али мора се разликовати издавање сертификата и признавање конкренте вакцине од стране државе“, објаснио је представник Европске комисије одговарајући на питање да ли ће руска вакцина „Спутњик Ве“ (Sputnik V) или кинеска вакцина, које Европска агенција за лекове (ЕМА) није одобрила, бити укључене у сертификате.
Он је нагласио да при томе „државе морају обавезно да признају вакцине које је одобрила ЕМА..., али да државе и даље имају могућност да признају друге вакцине одобрене на националном нивоу, али да немају такву обавезу“.
Европска комисија је 17. марта представила законодавни предлог за увођење електронских сертификата о вирусу корона на нивоу Европске уније, који ће садржати три варијанте података: информације о вакцинацији против вируса корона или негативном ПЦР тесту, или о прележаном ковиду и постојању имунитета. Према плану ЕУ, такви сертификати би, с једне стране, требало да елиминишу дискриминацију, а са друге стране, да омогуће да се убрза повратак нормалном кретању становништва између земаља Уније.
Прошле недеље је Европски парламент договорио гласање о овом предлогу по убрзаној процедури, након чега ће бити покренут процес преговора између Европског парламента, Европске комисије и Савета ЕУ. Очекује се да ће електронски сертификати ступити на снагу до лета.
Прочитајте још: