Аутор британског Дејли мејла, Мајк Диксон, негативан став, између осталих Елине Свитолине, Арине Сабаленке, Дијега Шварцмана и Андреја Рубљова, покушао је да објасни кроз поновљено извлачење Ђоковићевих речи из контекста.
Диксон истиче да ВТА, организација која се бави женским тенисом, намерава да едукује тенисерке по питању вакцинације, али додаје да је то тешко – „због утицаја Ђоковићеве изјаве“.
„Ђоковић је изазвао велику буру у априлу прошле године када је рекао да је против вакцинације. После оштре реакције на прве изјаве и негодовања српских здравствених институција, он је постао обазривији по том питању“, наведено је тексту Диксона.
У овом, као и у бројним ранијим случајевима, вреди подсетити шта је и како говорио Ђоковић.
„Нисам присталица тога да морам да се вакцинишем да бих путовао на турнире. Не бих волео да ме неко приморава на то. Ако то буде правило, донећу одлуку шта ћу да урадим. Имам такав став, да ли ће се променити – не знам“, истакао је Новак.
Таква изјава је схваћена једнострано – као да је Ђоковић противник вакцинације, нијансе нису дозвољене, могуће је само бити за или против, што није био случај са најбољим тенисером јер је у априлу прошле године говорио само о свом тренутном ставу, уз остављање могућности да он буде промењен.
На то је указао и Александар Атанасијевић, српски одбојкаш који је учествовао у „спорном“ разговору у априлу 2020. године.
„Разговарао сам са Новаком о томе, рекао је да би можда било боље за његово тело да се не вакцинише, али и да ће то учинити ако вакцинација постане обавеза да би се учествовало на турнирима“, истакао је Атанасијевић.
Ипак, британским медијима је поново био потребан кривац за све што ради неко други, по правилу – то је увек Ђоковић.
О односу англосаксонске јавности према Новаку недавно је за Спутњик спорт говорио његов отац, Срђан Ђоковић.