Високи званичник кинеског министарства здравља изјавио је данас да нема доказа за оптужбе да Кина није делила податке са истраживачима Светске здравствене организације (СЗО), који су разматрали порекло епидемије вируса корона.
Након јучерашњег званичног објављивања заједничке студије Кине и СЗО о пореклу ковида-19, генерални директор СЗО Тедрос Аданом Гебрејесус је изјавио да је Кина ускратила податке међународним истражитељима током њихове посете Вухану, где је први пут идентификован вирус корона, објавио је Ројтерс, преноси Танјуг.
Међутим, Љенг Ванијан, који је био на челу заједничке студије, рекао је новинарима да су кинески и међународни истраживачи имали приступ истим подацима током истраге и да су нетачне тврдње о ускраћивању приступа.
„Наравно да, према кинеском закону, неки подаци не могу бити однети или фотографисани, али када смо их анализирали заједно у Вухану, сви су могли да виде базу података. Све је то урађено заједничких снагама“, рекао је он.
Претходно су САД и још 13 земаља. међу којима су Аустралија, Канада, Израел, Велика Британија, Јапан, саопштиле да „стручњацима није био омогућен несметан приступ свим подацима.
То саопштење уследило је пошто је Тедрос Гебрејесус навео да су међународни стручњаци известили како су имали потешкоћа у приступу подацима за време боравка у Кини.
У извештају СЗО наводи се да је врло вероватно да је узрочник ковида-19 прешао са шишмиша на људе преко неке друге животиње. Они нису искључили ни друге могућности, као и да је могућ пренос такозваним „хладним ланцима“ хране.
Истовремено, готово потпуно су искључили могућност да је вирус „побегао“ из неке лабораторије.
Међутим, шеф СЗО позвао је у уторак на покретање нове истраге специјализованих стручњака о претпоставци цурења вируса из лабораторије у Кини, када је упозорио и да међународни стручњаци немају несметани приступ подацима.
Прочитајте још: