Раније се мислило да су загонетне гравуре у Храму гроба Господњег израдили ходочасници који су посећивали свето место, али је стил био запањујуће аутентичан, као да припада једном или само неколицини мајстора ручних радова.
Једна од теорија каже да су их ходочасници урезивали у камен, преносећи поруку да „Дошао сам – видео сам“ као изјаву о неком извршеном деловању.
„Овај јединствени феномен нас је увек збуњивао“, рекао је за Ројтерс Амит Рем, шеф Управе јерусалимског округа. „Да ли су то графити ходочасника или нешто друго?“
Током обнове светог хришћанског локалитета, археолози су успели коначно да прегледају резбарије изблиза, користећи 3Д слике и дигиталне технологије за упоређивање гравура и њихово датирање.
„Видели смо да сви крстови имају исту дубину, па чак и обележје зидара“, рекао је.
„Можда су два или три уметника мануелно направила ове крстове“, рекао је Рем. „Дакле, то нису графити, то је нешто организованије“.
Рем је даље сугерисао да је уобичајена пракса да ходочасници задају зидарима задатак да направе резбарије, што објашњава начин и стил који су више или мање јединствени.
„Рецимо да сте јерменски ходочасник, па платите нешто свештенику, платите нешто овом посебном уметнику и он за вас, за добробит ваше душе и душа ваше родбине, исклеше посебан крст на најсветијем место за хришћанство на земљи “, коментарисао је Рем.
Прочитајте и: