То су показали подаци Међународног монетарног фонда (ММФ). Аналитичари кажу да је до пада делом дошло због прилагођавања вредности.
Удео долара у светским девизним резервама пао је на 59 посто у четвртом кварталу са 60,5 процената у трећем тромесечју 2020, настављајући силазни тренд трећи квартал заредом, преноси Раша тудеј. Пре 25 година, односно 1995, удео америчке валуте у укупним светским резервама износио је 58 одсто.
Ипак, према подацима ММФ-а, долар и даље има највеће учешће у девизним резервама централних банака широм планете.
Аналитичари наводе да су светске девизне резерве у америчком долару достигле највиши ниво од 7,0 билиона долара у четвртом тромесечју. У трећем кварталу су износиле 6,93 билиона долара. Глобалне резерве у еврима су увећане на кварталном нивоу за седам процената, на 2,52 билиона долара.
Удео евра у глобалним резервама износио је у последња три лањска месеца 21,2 посто у односу на 20,5 процената у трећем кварталу, што је највиши ниво од 2014. Највеће у учешће евра у светским девизним резервама, од 28 одсто, забележено је 2009.
Удео кинеског јуана у глобалним резервама наставио је успон у периоду октобар-децембар четврти квартал узастопно, достигавши ниво од 2,25 посто, при чему су резерве у ренминбију у посматраном тромесечју скочиле за 9,0 процената на 267 милијарди у доларској противвредности.
ММФ је почео да прати учешће кинеске валуте у глобалним девизним резервама од 2017. године.
Прочитајте и: