Путин је одржао састанак са директором Руског фонда за директне инвестиције Кирилом Дмитријевим који је и сам потврдио оно што је председник рекао.
„То је доказано на примеру британског соја, као и великог броја других мутација. Због тога сматрамо да, заиста, имамо једну од најбољих светских вакцина и за случај мутација вируса“, рекао је Дмитријев.
Путин је рекао и да тест-системи који су произведени у Русији откривају практично све мутације, док је Дмитријев додао да је то јако важно јер су мутације највећи изазов за човечанство.
„Али, Русија је ту испред многих других – и са аспекта вакцине и са аспекта тестирања“, рекао је Дмитријев.
Он је рекао и да ће производња вакцине „Спутњик Ве“ (Sputnik V) у читавом низу земаља у иностранству постићи пун капацитет у априлу.
Поред производње у земљи, постоје уговори са десет земаља, са 20 произвођача, укључујући и оне највеће у свету.
„Индија и (Јужна) Кореја већ сада производе вакцину, а у априлу многа од тих предузећа ће постићи пун капацитет“, додао је директор РФПИ.
У Русији су регистроване три вакцине против вируса корона.
Прву од њих, „Спутњик Ве“, развио је Центар „Гамалеја“ у сарадњи са Руским фондом за директне инвестиције на основи добро проучене платформе хуманих аденовируса.
Другу вакцину, „ЕпиВакКорона“, направио је Државни научни центар за вирологију и биотехнологију „Вектор“ на основу пептидних антигена.
Трећи препарат за превенцију ковида 19 је „КовиВак“ са целим вирионом, који је израдио Савезни научни центар за истраживање и развој имунобиолошких препарата „Чумаков“ Руске академије наука.
Више о руској вакцини „Спутњик Ве“ можете сазнати из следећег прилога: