Влада у Италији увела је нове мере за сузбијање пандемије вируса корона широм земље за ускршње празнике, док се земља суочава са новим растом броја заражених.
Уочи данашњег Ускрса, папа Фрања је у петак предводио верску службу „Пут крста“ на готово празном Тргу Светог Петра, другу годину заредом, преноси Танјуг.
Нови тродневни карантин ступио је на снагу у суботу, док у Италији расте број новозаражениих и смртних случајева, у светлу споре вакцинације.
Хиљаде полицајаца распоређене су широм земље да би осигурали да се поштују нове рестрикције којима је забрањено путовање између региона осим ако је то неопходно, док су посете члановима породице и пријатељима ограничене на две особе једном дневно.
Забрањени су и традиционални пикници на ускршње празнике.
Затворене су радње чије пословање није од есенцијалне важности, а ресторани и барови су само отворени за доставу.
Циљ је да се спречи ширење корона вируса с обзиром на то да у болницама и на интензивним негама поново нагло расте број пацијената оболелих од ковида 19.
Након више од годину дана од избијања пандемије и више од 110.000 жртава, грађани су све више уморни због продужавања рестрикција, али већина углавном поштује мере.
Италијанима ће ове године бити дозвољено да присуствују ускршњој служби, а папа Фрања је у суботу током ускршње службе поручио да се нада да ће се окончати мрачни дани пандемије.
Папа ће данас упутити традиционалну поруку „Urbi et Orbi“ (Граду и свету).
Нове рестрикције ступиће на снагу у недељу у Француској, где су одељења интензивне неге у болницама пуна због брзог ширења новог соја вируса корона.
Ограничења су недавно уведена и у Белгији и другим европским земљама.
У канадској провинцији Онтарио у суботу је уведен трећи карантин, са ограниченим 28-дневним рестрикцијама због ширења опаснијих варијанти вируса и повећања броја хоспитализација, а нове мере уведене су и у Британској Колумбији и Квебеку.
Бразил је једно од највећих жаришта у свету, с обзиром на то да у земљи наставља да се шири заразнији сој корона вируса, што је алармирало остале државе у Латинској Америци.
Боливија је затворила границе са Бразилом, Чиле је затворио све своје границе, а рестрикције су уведене у Еквадору и Перуу.
Прочитајте и: