Кина имао удео од више од 95 одсто светске производње ретких ресурса, а безбедносне агенције изражавају забринутост да би услед повећаног ривалства на том тржишту Пекинг могао да искористи свој утицај у тој индустрији као предност у споровима.
„Ризично је да Кина користи своју позицију у ланцу снабдевања како би извршила притисак на друге економије, а да Велика Британија нема поузданих алтернатива“, изјавио је Крис Вилијамс, генерални директор британске компаније за подводне ресурсе.
Већина ретких елемената, названих „индустријско злато“ због своје разнолике примене у одбрамбеној и технолошкој индустрији, налази се у релативно великој количини у Земљиној кори.
Међутим, поступак ископавања 17 ретких метала који се формирају испод Земљине површине и претварања у употребљиве материјале је скуп.
Each US F-35 multirole fighter requires 424 kgs of rare earth elements. Learn what the US and other economies are doing to reduce their reliance on imports of rare earths from China: https://t.co/bcvkmpHZ3a pic.twitter.com/pt9otOu2pJ
— ChinaPower (@ChinaPowerCSIS) November 5, 2020
Поједине ретке елементе, укључујући церијум, неодимијум, тербијум и ербијум, тешко је ископати јер их нема у великим количинама.
Ретки метали који се користе у британској индустрији обрађени су у Кини, кажу стручњаци, наглашавајући да то представља рањивост како државних ланаца снабдевања, тако и целокупне економије.
У документу који се бави проценом британске спољне и одбрамбене политике, објављеном 16. марта, зависност од ретких елемената издвојена је као безбедносна брига, са нагласком на пресудном значају диверзификације залиха како би „трговина критичном робом била отворена у време кризе“.
Rare Earth Elements: The Technology Metals
— Mena Commodities ® (@MenaCommodities) March 31, 2021
Rare earth metals, also known simply as “rare earths”, are one such group of raw materials. From this group of 17 minerals, many R found in a range of technologies, from our smartphones & laptops to electric vehicles and wind turbines. pic.twitter.com/VfY15aYJaW
Да би повећала своју независност у погледу испоруке ретких елемената, Влада Велике Британије финансира пројекат ископавања дна у Тихом океану. Пројектом управља британска компанија за подводне ресурсе, подружница америчке одбрамбене компаније Локхид Мартин, чији је циљ проучавање потенцијалних налазишта богатих ретким елементима.
Налазишта пронађена на око четири километра испод површине океанског дна, могу да обезбеде милионе тона бакра, никла, кобалта и мангана и ретких минерала који се користе у грађевинарству, ваздухопловству, алтернативној енергији и индустрији комуникација.
UK Seabed Resources, an English subsidiary of the US defence giant Lockheed Martin, has secured exploration rights to a seabed area larger than the entire UK
— Krypton Ocean (@KryptonOcean) April 29, 2018
UK and 7 States licensed for seabed mining understand they won’t do without oceanic minerals. What about all the rest? pic.twitter.com/CDT55qH6kf
Будући да су резерве пронађене у седименту на дну Тихог океана, сличне пројекте изводе и друге земље - Кина, Јапан, Јужна Кореја, Белгија, Немачка и Француска.
Уносно тржиште ретких елемената
Тржиште ретких елемената постаје све уносније, а процене Глобал Маркет Инсајтса предвиђају да ће вредети 20 милијарди долара до 2024. године.
Током 2020. године у Кини је обрађено 110.000 тона ретких елемената, што је више од 55 одсто укупне светске рударске производње, према речима Дејвида Меримана, стручњака за ретке елементе у Роскилу, преноси Спутњик интернешенал.
Ретки елементи се користе у мобилним телефонима, телевизорима и рачунарима.
Еплови паметни телефони ослањају се на више ретких елемената. На пример, неодим се користи за израду сићушних, а опет важних магнета који омогућавају функционисање звучника на телефону.
Мотори више од 90 одсто хибридних и електричних возила, попут оних које су произвели Форд и Тесла, користе ретке елементе у својим моторним и кочним системима.
Ретки елементи су витална компонента у производњи ветротурбина, соларних панела, фибреоптичких каблова и система за навођење оружја.