Ровер НАСА ускоро ће имати „сарадника“, хеликоптер „Генијалност“, који ће извести први лет на другој планети неке летелице која није намењена за међупланетарне летове. У међувремену, инструменти ровера снимили су и истражују необичан зелени камен на тлу Црвене планете, а стручњаци НАСА имају више хипотеза о њему, пише портал „Сајенс“.
„Да ли је то камен оштећен временским приликама. Или је можда комад Марса који је долетео на то подручје после неког далеког судара са неким небеским телом? Да ли је у питању метеорит? Или нешто потпуно друго?“, запитали су се на Твитер налогу ровера.
While the helicopter is getting ready, I can’t help checking out nearby rocks. This odd one has my science team trading lots of hypotheses.
— NASA's Perseverance Mars Rover (@NASAPersevere) March 31, 2021
It’s about 6 inches (15 cm) long. If you look closely, you might spot the row of laser marks where I zapped it to learn more. pic.twitter.com/sq4ecvqsOu
Ради се о камену дугом око 15 центиметара, који има неколико рупа на себи, а када се слика увећа, виде се и тачкице које не изгледају као да су природног порекла. Из НАСА објашњавају да су те тачкице трагови роверовог ласера.
Тај ласер је део роверовог инструметна за испитивање стења и тла. Научници наводе да би ласерска испитивања могла да одгонетну да ли је необичан камен настао на месту на ком је нађен или је на неки начин дошао са друге локације. Ако није настао на месту на ком је снимљен, постоји могућност да га је донела вода у кратер Језеро или да је у питању метеорит.
These dots can’t be made naturally I would guess so how did they get the ??? pic.twitter.com/hsgPKjr7hW
— MS23 (@iMattSmith23) April 1, 2021
Ровер НАСА испитује кратер Језеро трагајући за остацима древног живота. У том кратеру је, како се сматра, било дубоко језеро, као и делта реке, које ровер истражује.
Он ће прикупити и узорке које ће донети назад на Земљу.
#MarsHelicopter is on the flight field! https://t.co/sJofFpDnrc
— NASA's Perseverance Mars Rover (@NASAPersevere) April 4, 2021
Роверов ласер ради тако што погађа стене на удаљености до седам метара, а затим се ствара облак испарења, које анализирају роверове камере и спектрометри.
Прочитајте још:
- НАСА нашла на Марсу оно што је одувек у Републици Српској
- Први утисци са Марса: Црвена планета у високој резолуцији /фото/
- НАСА објавила нови снимак: Чујете ли ово?