У образложењу предлога, Кривокапић је навео да је јавно деловање Лепосавића од избора на функцију министра 4. децембра прошле године, одступало од званичних ставова Владе и Споразума лидера три победничке коалиције из септембра 2020, пишу "Вијести".
Подсетимо, Лепосавић је раније изјавио да ће признати да је у Сребреници почињен злочина геноцида „када се то недвосмислено утврди“ и оспорио је легитимитет суда у Хагу где је суђено за Сребреницу.
Кривокапић у предлогу за разрешење министра Лепосавића подсећа да је Споразум, који су потписали Кривокапић (коалиција "За будућност Црне Горе"), Алекса Бечић ("Мир је наша нација") и Дритан Абазовић ("Црно на бијело") био програмски основ за формирање 42. Владе Црне Горе.
Њиме је, како наводи, поред осталог, предвиђено да ће нова демократска власт одговорно спроводити све међународно признате обавезе, потпуно и посвећено реализовати све реформе неопходне за пуноправно чланство Црне Горе у ЕУ.
"У том смислу уважавање међународних судских инстанци од суштинске је важности за прихватање основних цивилизацијских постулата на којима се заснива ЕУ", навео је Кривокапић у образложењу предлога.
Додаје да је Лепосавић одговарајући на питање у Скупштини, које је гласило: "Да ли сте Ви, као министар правде, који је између осталог задужен и за поље људских и мањинских права, спремни да признате да се у Сребреници догодио геноцид и да ли би се поклонили жртвама Сребренице?", релативизовао одлуке Међународног суда правде и Међународног кривичног суда за бившу Југодлсвију, у којима се трагични догађаји у Сребреници правно квалификују као дело геноцида.
"Таквим чином се доприноси расту међуетничких тензија у Црној Гори, нарочито у односу на поједине мањинске народе, што је недопустиво, јер се ради о министру који је био дужан да се стара о унапређењу њиховог положаја у црногорском друштву и нарушава се обавеза Црне Горе проистекла из Споразума о стабилизацији и придруживању са ЕУ којои се Црна Гора обавезала на пуну сарадњу са Међународним кривичном суду за бишу Југославију", навео је Кривокапић.
У образложењу се додаје да се на тај начин исказује непоштовање Резолуције Европског парламента о Сребреници и Декларације о њеном прихватању коју је 2009. прихватила Скупштина Црне Горе, угрожава међународни углед државе Црне Горе и саме Владе којој припада Лепосавић.
"Влада чији сам председник не претендује да суди о догађајима који су се одиграли две и по деценије пре њеног конституисања. Основне идеје, афирмисане Експозеом мандатара приликом избора Владе, јесу свеопште помирење у друштву, окренутост ка будућности и афирмација законитости у раду јавно-правних органа", пише у образложењу.