Научници су веровали да је појава дуге у сувој атмосфери Марса немогућа, јер овај оптички раритет изискује постојање небројено много сићушних капљице воде кроз које се преламају зраци сунчеве светлости.
Атмосфера на Марсу је, пак, веома сува и сачињена је од око 95 процената токсичног угљен-диоксида, четири процента азота и аргона, док само један проценат чине кисеоник и водена пара. Иако се хемијски и физички показатељи значајно разликују од Земље, чини се да су неки природни феномени могући у оба света.
Many have asked: Is that a rainbow on Mars? No. Rainbows aren't possible here. Rainbows are created by light reflected off of round water droplets, but there isn't enough water here to condense, and it’s too cold for liquid water in the atmosphere. This arc is a lens flare. pic.twitter.com/mIoSSuilJW
— NASA's Perseverance Mars Rover (@NASAPersevere) April 6, 2021
Дуга на Црвеној планети је можда одраз сунчеве светлости кроз честице прашине унутар оптике фотоапарата, што је аналогно одсјају сочива, како наводи Дејв Лавери, извршни директор за истраживање соларног система у НАСА.
„Ровер се налазио северно од хеликоптера, па камера гледа готово право на југ око 14 сати по локалном Марсовом оларном времену, што су идеални услови да залутала светлост „омета“ сочива камере“, рекао је Лавери, пренео је Форбс.
Међутим, поједини стручњаци сматрају да би дугу могли да изазову и „ледени лукови“ пошто је снег примећен на поларним деловима Марса.