После седам месеци ископавања, археолошки тим који је предводиуо др Захи Хавас, открио је делове града старог три миленијума.
Накит нађен на месту ископавања, заједно са посуђем, амајлијама у облику скарабеја, те опека са печатом Аменхотепа трећег, показују да се ради о граду из времена деветог краља 18. династије, који је владао Египтом од 1353. до 1291. године пре нове ере.
Egyptologist Zahi Hawass announces the discovery of 3000-year-old 'Lost Golden City' in #Luxor pic.twitter.com/LAt8IhQ35m
— Egypedia 📖 (@Egypediax) April 8, 2021
Градом је, заједно са Аменхотепом трећим, владао и његов син Ехнатон, који га је напустио када је преузео египатски трон.
Археолог Хавас назвао је ово откриће „уздизањем Атона“, будући да је Ехнатоново име на староегипатском значило „слуга Атонов“. Ехнатон је прогласио веру у једног бога Атона, који је тако заменио многобожачки пантеон на чијем челу је био Амон. Иначе, Ехнатон се пре тога звао као и његов отац Аменхотеп, што је значило „Амон је задовољан“. Знак бога Атона био је Сунчев диск, а Сунце није било обожавано као божанство, већ као симбол божанске енергије. Тиме је Ехнатон поставио корене за касније монотеистичке религије.
Египатско министарство наводи да је откривени град у своје време био „највеће административно и индустријско насеље на западној обали Луксора“.
Јужни део овог града био је центар занатске производње, док је северни био административни и стамбени, а у њему су нађене и куће чији су зидови високи и до три метра.
Zahi Hawass Unearthed the Lost City of “Aten” https://t.co/io30h4CbDb #Egypt #Archaeology #Egyptology more exclusive footage to be posted later @indyfromspace @yukinegy pic.twitter.com/gxbwBigxiu
— Luxor Times (@luxortimes) April 8, 2021
„Откривен је град у добром и сачуваном стању, са готово комплетним зидовима и просторијама у којима су алати за свакодневни живот“, наводи египатско министарство.
Бетси Брајан, професорка египатске уметности и археологије на Џонс Хопкинс универзитету, рекла је Еј-Би-Си-ју да се ради о другом највећем открићу, после откривања гробнице фараона Тутанкамона.
Иначе, ово је друга важна вест из Египта у последње време када је археологија у питању. Недавно су мумије Аменхотепа трећег, његове жене краљице Тиј и 20 других краљевских мумија премештене у нови Национални музеј египатске цивилизације током свечаности познате као „Златна парада фараона“.
Премештање краљевских мумија изазвало је код појединих Египћана и страх од скрнављења и „буђења проклетства фараона“ о којима се говори још од првих археолошких истраживања. Како наводи Еј-Би-Си, иако је то проклетство само мит, многи у Египту са њим повезују низ негативних догађаја у тој земљи, као што је блокада Суецког канала, судар возова у ком су погинуле 32 особе, а више десетина повређено, пожар у фабрици текстила у ком је погинуло 20 људи, рушење зграде у ком је живот изгубило 18 људи.
Прочитајте још: