Улога специјалног изасланика за „Северни ток 2“ понуђена је блиском саветнику председника САД, бившем специјалном изасланику Стејт департмента за међународна енергетска питања Амосу Хохштејну, који још није прихватио понуду.
Ко је нови амерички „специјалац“
Хохштејн је бивши члан надзорног одбора украјинске компаније „Нафтогаз“, коју је напустио у октобру 2020. године. Као стручњак за националну безбедност и енергетику, Амос Хохштејн промовише америчке интересе како би осигурао да се енергетски ресурси користе за јачање политичке стабилности, националне безбедности и просперитета широм света.
Водећи стручњак руске Националне фондације за енергетску безбедност Игор Јушков сматра да је јасно да Сједињене Државе у суштини на овај начин говоре да њихове санкције не утичу на прекид изградње „Северног тока 2“ и не могу ништа да ураде тим путем. Као пример, експерт наводи брод за полагање гасоводних цеви „Фортуна“, који је чак стављен на црну листу, па ипак још ради.
„Они именују специјалног изасланика за ’Северни ток 2‘ не би ли некако натерали Европљане или некога подмитили, уплашили да сами уведу санкције против изградње ‘Северног тока 2‘. Само ако присиле Европљане да уведу санкције против Русије биће могуће зауставити изградњу ’Северног тока 2‘. Због тога је за координацију ове делатности потребан нови специјални представник. Предложени специјални изасланик Амос Хохштејн разуме о чему се овде ради, зашто треба да заустави изградњу ‘Северног тока 2‘, како уопште функционише европско тржиште гаса, колики је удео Русије тамо и остале детаље. Он разуме да ако ’Северни ток 2‘ не буде изграђен и покренут, зауставиће се транзит кроз Украјину, јер САД није потребан руски гас на европском тржишту ни преко Украјине, ни кроз ’Северни ток 2‘“, истакао је Јушков.
Јушков појашњава да је смисао читавог овог противљења пројекту да се смањи испорука руског гаса у Европу и на тај начин ослободи тржишни удео за амерички течни природни гас (ТПГ), као и да се створи одређени дефицит како би цене гаса у Европи порасле и тада би било могуће исплативо испоручивати амерички ТПГ у Европу.
Портпарол Кремља и шеф руске дипломатије су се већ огласили поводом могућег именовања америчког специјалног изасланика за „Северни ток 2“, оценивши ово као „мешање у туђе послове, јер пројекат гасовода нема никакве везе са Америком“, док је Сергеј Лавров констатовао да ће амерички представник „ићи и свима претити“.
Став САД о „Северном току 2“ годинама исти
Из Европског парламента се огласио Бернхард Зимниок из странке Алтернатива за Немачку, рекавши да је план Вашингтона да именује представника за „Северни ток 2“ неприхватљива увреда. Према мишљењу европског посланика, Сједињене Државе се већ неколико година мешају у изградњу гасовода који је међувладин пројекат Немачке и Русије.
Директор Фонда „Френклин Рузвелт“ за проучавање историје САД Јуриј Рогуљов коментарише за Спутњик да се ништа добро не може очекивати од специјалног изасланика за „Северни ток 2“. Он наглашава да је супротстављање пројектима попут „Северног тока 2“ принципијелни став Сједињених Држава који се није мењао годинама.
„Од самог почетка, од ’70-их година када је започет овај пројекат и када су први цевоводи од Совјетског Савеза до Западне Европе тада били постављени кроз територију Источне Европе, САД су биле категорички против. Али тада је био период детанта и САД нису могле да спрече изградњу током тадашњег попуштања напетости између Совјетског Савеза и Сједињених Држава“, наводи Рогуљов.
Он истиче да се сада ситуација променила јер за своје циљеве САД чак именују специјалног изасланика. По његовом мишљењу, ово може бити параван како их не би много критиковали, јер је, за разлику од Трампа, Бајден већ изјавио да се САД враћају у Европу као старији брат и заштитник који ће чувати Европљане, и онда се одједном појављује овакав притисак.
Јуриј Рогуљов је закључио да се и даље не зна шта ће тачно да предузме овај изасланик, посебно имајући у виду да је већ 90 одсто цевовода изграђено.
Погледајте и емисију „Енергија Спутњика“ са темом Светска енергетска сцена – САД покушавају и даље да диригују