У писму Османијеве и Куртија, за извештај се каже да је „нетачан, пристрасан и неприхватљив“, објавила је Економија Онлајн, преноси Танјуг.
Пан-европска федерација за очување културног наслеђа „Европа Ностра“ сврстала је српски манастир Високи Дечани на листу седам најугроженијих културних локалитета у Европи у 2021. години.
Како је изјавио извршни потпредседник „Европа Ностре“ Гај Клаус, циљ листе је да алармира због због озбиљних претњи са којима се суочавају те локације.
Османијева и Курти у писму тврде да власти у Приштини „настављају да негују међуверску хармонију“, као и да тамошње безбедносне институције, у сарадњи са међународним мировним снагама, „годинама пружају заштиту православним црквама на Косову и Метохији“.
Они износе став да је обавеза Српске православне цркве да призна независност тзв. Косова, и да је српска црква по Ахтисаријевом плану „добила права, а да одбацује одговорност“.
„Дакле, она ужива све гаранције и привилегије које произилазе из Ахтисаријевог пакета и Устава Косова, али одбија да призна државу Косово, што је предуслов за уживање њених права“, кажу Османијева и Курти.
Manastir Dečani je od 2006. Na listi Svetske kulturne baštine UNESKO u opasnosti. Jedini je verski objekat u Evropi pod NATO zaštitom koja postoji zbog 4 oružana napada na manastir od kos.albanskih ekstemista. Od juče je na listi Europa Nostra kao jedan od 7 ugroženih spomenika. pic.twitter.com/vwSeYj8AhY
— Sava Janjic (@SavaJanjic) April 9, 2021
Они такође сматрају да манастир Високи Дечани не би требало да има било какву везу са дијалогом Београда и Приштине, јер су, према њиховом мишљењу, за Приштину статус, гаранције, права и обавезе Српске православне цркве и православних цркава и манастира на Косову и Метохији „коначно дефинисани“ Ахтисаријевим планом и укључени у Устав тзв. Косова.
Председница и премијер привремених приштинских институција оцењују да стављање Високих Дечана на ту листу „не следи професионалну аргументацију“ и да је „политички и пропагандно оптерећен, уз недостатак поузданих извора“.
Високи Дечани, манастир Српске православне цркве на Косову и Метохији, саграђен у 14. веку, од јуна 1999. године се налази под заштитом снага КФОР-а из безбедносних разлога. „Европа ностра“ напомиње да се манастир, са својом посебном заштићеном зоном, суочава и са сталним ризицима непримерног локалног развоја, чиме се крши владавина закона, оценила је „Европа ностра“.
У извештају се подсећа да су Високи Дечани уврштени у листу светске баштине 2004. године, а да су 2006. тај статус добила још три манастира Српске православне цркве на Косову - Грачаница, Пећка Патријаршија и црква Богородице Љевишке у Призрену. Исте године та четири верска објекта су уврштена и на УНЕСКО-ву листу угрожене светске културне баштине.
Прочитајте још: