У разговору са портпаролом Кремља водитељ је подсетио на речи председника Русије Владимира Путина да Русија неће напустити Донбас ни по коју цену и питао да ли би то могло довести до рата.
Русија „не намерава да се креће ка рату и нико уопште не прихвата било какву могућност таквог рата. Али, такође, нико не прихвата могућност грађанског рата у Украјини“.
Песков је поновио да Русија никада није била страна у сукобу у Донбасу, али да неће остати равнодушна према судбини рускојезичних људи који тамо живе.
„Русија никада није била страна у овом сукобу. Али Русија је увек говорила да неће остати равнодушна према судбини говорника руског језика који живе на југоистоку земље“, прецизирао је портпарол.
Украјина одбацује Минске споразуме
Портпарол је додао да се у Донбасу не поштују Мински споразуми и долази до интензивирања провокативних акција Оружаних снага Украјине.
Он је истакао да „када се све чешће и на различитим нивоима чују изјаве из Кијева да је Мински пакет мера готово бескористан рудимент, то изазива збуњеност не само код нас, већ и у Паризу и у Берлину“.
„У Донбасу постоји ситуација да се не испуњавањају Мински споразуми. И у Донбасу постоји ситуација повезана са повећањем активности провокативних дејстава Оружаних снага Украјине. Односно, дешавају се провокације, долази до узвратне ватре на ове провокације“, навео је Песков.
На питање да ли француске и немачке колеге схватају ко заправо не испуњава Минске споразуме, Песков је објаснио да Француска и Немачка имају одређене несугласице са Русијом око Донбаса и желе да Москва покаже већу флексибилност, али да генерално схватају да Мински споразуми морају да се испуњавају и да немају алтернативу.
Он је нагласио да је „овај документ недвосмислен, тамо је све написано црно на бело“. „И суштина и редослед корака, тамо је све написано“, додао је портпарол Кремља.
Песков је додао да с обзиром да постоји велика напетост, не дешава се деескалација и да онда „такве провокације могу преко ноћи да распламсају ватру истог тог грађанског рата у унутрашњем украјинском сукобу. Стога сви непрестано говоримо о својој забринутости“, нагласио је Песков.
Украјинске власти су у априлу 2014. покренуле војну операцију против самопроглашених Доњецке и Луганске народне републике, које су прогласиле независност након државног преврата у Украјини у фебруару 2014. године. Питање решавања ситуације у Донбасу разматрају се, између осталог, на састанцима контакт групе у Минску, која је од септембра 2014. усвојила три документа која регулишу кораке за деескалацију сукоба.
Свеобухватни прекид ватре у Донбасу ступио је на снагу 27. јулу прошле године. Ове мере подразумевају потпуну забрану пуцања, размештања наоружања у насељима и у њиховој близини, офанзивних и извиђачко-диверзантских акција. Осим тога, предвиђена је дисциплинска одговорност за кршење прекида ватре. Наредбе о прекиду ватре које садрже мере за његово одржавање морају бити на снази све док се сукоб не реши у потпуности. Међутим, од фебруара 2021. ситуација у Донбасу поново је почела да се погоршава.
Прочитајте још:
- Руски сенатор поручио Зеленском: НАТО вам неће вратити Донбас
- Лидер ДНР: Кијев ће скупо платити „звецкање оружјем“
- Руски званичник: Заштитићемо Донбас ако становницима буде претила „Сребреница“