Наслови у медијима попут оних - Ваљаоница бакра Севојно стимулише запослене да се вакцинишу, Награда за вакцинацију као улагање у здравље радника у Параћину, У шабачкој фирми бонус за вакцинацију, показали су да ни наши послодавци не размишљају другачије од оних у свету. Поједине фирме, посебно у Америци, својим запосленим осим стимулације у новцу нуде слободне дане, ваучере, велнес програме...
Шта су нам открили послодавци који стимулишу вакцинацију
Да не би било доведено у питање колективно здравље и функционисање фирме, у ваљаоници у Севојну су одлучили да запослене који се вакцинишу награде са по 10.000 динара, у параћинској фирми „Љуба инвест“ са по 4.000, односно 6.000 динара, зависно од година старости. Најиздашнија је била шабачка компанија „Картонвал“ која вакцинисане награђује са по 30.000 динара. Та фирма, у којој је иначе просечна плата непуних 87.000 динара, плаћа запосленима да сопственим аутомобилом долазе на посао да се не би инфицирали.
По оцени социолога Владимира Вулетића, професора Филозофског факултета у Београду, то је ствар која се тиче послодаваца и запослених и сасвим је уреду.
Рационални послодавци
„Реч је о рационалној одлуци послодаваца да им је, на крају, када подвуку црту, јефтиније да стимулишу људе него да имају губитке због евентуалних боловања и зато што немају потребне људе на радном месту“, каже Вулетић за Спутњик. Он истиче да то и није нека новост и подсећа да су људи и раније били стимулисани, на пример да дају крв, од ђака, до војника, који су због тога били награђени слободним данима.
Уколико та стимулативн амера има ефекта, по његовом мишљењу, свакако је треба подржати.
Према подацима Привредне коморе Србије, на крају фебруара, од 1.134 компаније са 385.000 запослених, због заражавања коронавирусом било је пријављено одсуство 3,21 одсто радника, највише у фирмама на подручју Ужица, у Новом Саду и Панчеву. С обзиром на број оболелих у протеклом месецу тај број је несумњиво порастао.
Неукорењени ставови о вакцинацији
На питање шта нам говори чињеница да се након понуђене финансијске награде у шабачкој фирми за вакцинацију пријавило 30 одсто запослених, Вулетић нема дилему.
„Говори да у читавој причи о вакцинацији и невакцинацији, ставови већине грађана нису дубоко укопани. Антиваксери су један релативно мали проценат оних који су из било којих разлога убеђени у нешто, али већина људи оклева, размишља на неки опортунистички начин и суштински није против вакцинације. Потребно је само мало да их нешто стимулише и онда је та врста стимуланса нешто што добро дође“, истиче наш саговорник.
Он сматра да ће таква врста стимуланса тешко утицати на некога ко је дубоко против вакцинације, али такви, како каже, нису доминантни, али својом пропагандом могу додатно да поколебају неодлучне.
И живот има различиту цену
А о томе то што у висини награде за вакцинацију има поприличне разлике, на коју неки гледају као на различиту цену здравља која није уреду, овај социолог не мисли тако.
„На крају крајева и живот има различиту цену. Неки људи не презају да се запосле у фабрикама у којима је вероватноћа да ће се разболети од неких болести већа, а неки на то нису спремни. То је ствар индивидуалне ситуације. Не може се о томе начелно и уопштено говорити и не бих ја то поставио као неко начелно питање да ли је реч о различитој цени здравља. Напросто свако од нас, као што има различиту плату, има и различиту могућност да добије неке привилегије“, каже Вулетић.
Све, каже, зависи од тржишне позиције компаније, али и од тржишне позиције сваког конкретног запосленог и од тога како су синдикати успели да се изборе за колективне уговоре.
А синдикати који су се до сада огласили поводом потеза појединих послодаваца, Асоцијација слободних и независних синдиката и Савез самосталних синдиката Србије, поздравили су стимулисање вакцинације уз подсећање да није реч о условљавању, већ о понуди коју сваки запослени може да одбије.
Како објашњавају, интерес је сваког послодавца да се одвија процес производње, да су радници на послу, а не на боловању и да је имунизација један од кључних начина да се изађе из садашње кризе.
Већа секирација због награде, него губитка колеге
Власник шабачке компаније која је стимулисла вакцинисање, Зоран Петковић, то је прво покушао да учини са ускраћивањем васкршње награде запосленима који то нису урадили, али је наишао на негативне реакције. Оно што га је, каже, изненадило да су се људи више насекирали због губитка награде него евентуалног губитка посла или колеге са којим раде.
На питање, може ли се говорити и о томе да смо постали себичнија популација, када смо због неодлучности да се вакцинишемо спремни да угрозимо здравље и егзистенцију оних с којима радимо, Вулетић каже да је егоизам доминатна одлика света у коме живимо.
„Индивидуа је испред и изнад колектива и то је нешто што је карактеристика свих модерних друштава. Ако говоримо о индивидуалним правима, она су много више заштићена него обавезе које појединци имају према колективу. И то није новост и навикли смо да на тај начин размишљамо. Али управо због тога у неким ванредним ситуацијама, а ово јесте једна од таквих, када је неопходно да се заштити читава заједница, морају да се доносе неке мере које ће у одређеном степену ограничити и та индивидуална права“, уверен је наш саговорник.
Могле би да уследе и мање популарне мере
Он финансијско стимулисање од стране послодаваца види као прву меру.
„Видећемо како ће ствари ићи. Сада је ово нека ситуација између, тако да још постоји простор за ову врсту мотивације која је позитивна, али не сумњам да ће у једном тренутку, ако социјални, здравствени и економски систем буду угрожени, држава прибећи и мерама које неће бити тако популарне“, оценио је Вулетић.
Инструменти за то постоје, реч је о непопуларном губљењу привилегија, каже он. Пример је, како додаје, примена ковид пасоша без кога нема уласка у авион, или да не можете да очекујете бесплатно здравствено осигурање ако се нисте вакцинисали.