Тако за Спутњик коментарише политиколог Анђелко Козомара то што је Тужилаштво БиХ покренуло утврђивање кривичне одговорности због обележавања овог дана у част руских добровољаца.
Како каже наш саговорник, ово је само још један напад на Србе и РС, овога пута преко правних инстанци БиХ. Козомара подсећа и да је прошле недеље ослобођено и 11 Бошњака оптужених за злочине, мучење и убиство Срба у Силосу, због недостатка доказа, иако су међународне организације случај у Силосу прогласиле - новим Аушвицем.
Муџахединима нико не суди, а руски добровољци сметају
„Дакле, ово је само још једна организована акција правосудних институција БиХ које делују по налогу Странке демократске акције (СДА) Бакира Изетбеговића, како би Србе на било који начин прогласили злочинцима. То је део и кампање против новог руског амбасадора у БиХ који је у својим јавним иступима отворено исказао потребу да српски народ у БиХ буде другачије третиран,“ мишљења је Козомара
Дакле, један трагичан догађај у ком су млади Руси изгубили живот смета сада Бошњацима а притом нико не спомиње целу бригаду муџахедина која је овде чинила страшне злочине.
„Свима су познате слике на којима муџахедини одсецају главе српским војницима и носе их тријумфално кроз насеље,“ подсећа саговорник Спутњика.
Бакиров одговор руском амбасадору
Наш саговорник подсећа да се Дан руских добровољаца обележава на дан када су 1993. године код Вишеграда погинула три руска добровољца - Константин Богословски, Владимир Сафонов и Дмитриј Попов, а више њих је рањено. Тај дан је уврштен у календар значајних историјских догађаја Републике Српске у знак сећања на руске борце страдале у рату.
„Познато је да се неколико десетина Руса добровољно јавило да учествује у рату у оквиру јединица ВЈ Републике Српске. На данашњи дан 12. априла код Вишеграда у жестоким борбама са муслиманским снагама тројица руских добровољаца је погинуло а десет њих је рањено. У знак на сећања на њих њихово херојство и братски однос према српском народу , подигнут је споменик који никоме до сада није сметао,“ објашњава Козомора.
Иначе, Тужилаштво Босне и Херцеговине (БиХ) формирало је предмет на основу пријаве удружења „Жена жртва рата“.